içinde , ,

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI 3. BÖLÜM

PROJELER YARIŞIYOR

Ülkemiz zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Buna bağlı olarak farklı bölgelerde farklı yatırım projeleri hazırlanabilir. Ülkemizde ve tüm dünyada sanayi faaliyetleri bazı koşullara bağlıdır.Bu koşullardan bazıları şunlardır: Hammade, Sermaye, Enerji, İş gücü, Ulaşım,Teknoloji, Pazarlama Ülkemiz yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin olduğundan dolayı bazı yatırım projeleri yapılabilir;

Doğu Anadolu Bölgesi: Hayvancılık faaliyetlerinin daha çok yapıldığı Erzurum ve Kars gibi illerimizde ise süt ve süt ürünlerine ait yatırımların yapıldığını görmekteyiz

Karadeniz Bölgesi: Ormanların geniş yer kaplaması nedeniyle Orman ürünlerine yönelik yatırımların yatırımların yaygın olduğu görülmektedir.

İç Anadolu Bölgesi:  Konya ve civarında un, makarna ve bisküvi fabrikaları

Marmara Bölgesi: Hizmet sektörü. Ayrı­ca Kocaeli, Bursa ve İstanbul’da ağır sanayi faaliyetleri yaygın olarak yapılmaktadır.

Ege Bölgesi: Zeytin’in çok fazla yetiştirildiği Ege’de zeytinle ilgili yatırım projeleri yapılabilir. Bununla birlikte turizm faaliyetleri ilgili yatırım da yapılabilir.

Akdeniz bölgesi: Turizm  faaliyetleri ilgili yatırım da yapılabilir.

[poll id=”5″]

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI 2. BÖLÜM

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI 4. BÖLÜM