içinde , ,

2. Ünite ADIM ADIM TÜRKİYE 2. BÖLÜM

Zengin Kültürümüz.

Ülkemiz dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu için günümüze kadar birçok uygarlığa ve bu uygarlıkların kültürlerine de ev sahipliği yapmıştır. Bunlara bağlı olarak geçmiş kültürlerin de etkisi ile zengin bir kültürel yapıya sahip olmuştur.

Kültürel unsurlar: Bayramlar( milli bayramlar, dini bayramlar), halk oyunları, el sanatları, yemekler, giysiler, destan, türküler, maniler.

Bayramlarımız

Bayramlar milletçe, heyecanla beklediğimiz ortak kültür öğelerimizin bir tanesidir. Bu öğeler; ortak milli, dini ve kültürel değerlerden doğmuştur. Bayramlarda akrabalar komşular bir araya geliri milli ve dini duygular inançlar gelenekler yaşanır ve yatılır.

 Dini bayramlarımız: Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı.                                                                                                      Milli Bayramlarımız: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk. Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı.                                                                                                                      Mevsimlik Bayramlar: Hıdırellez,  Nevruz.

Halk Oyunları

Halk oyunları milletimizin duygularını düşüncelerini ve davranışlarını yansıtan en önemli kültürel değerlerimizdendir. Halk oyunları konularını doğadan ve önemli toplumsal olaylardan alırlar. Düğün, nişan, asker uğurlama ve karşılama, sünnet töreni, milli ve dini bayramlarda hal oyunları insanımızın duygularını yansıtması açısından önemli günlerdir.

Not: ülkemizin hemen hemen her yöresinde farklı halk oyunları oynanmaktadır. Elazığ Yöresinde Çayda çıra, Ege’de Zeybek, Karadeniz’de Horon, Doğu Anadolu’da Halay, Trakya’da ise Hora en çok oynan Halk oyunlarımızdandır.

El Sanatları

Ülkemizin çeşitli yerlerinde yapılan ve yöreden yöreye bölgeden bölgeye değişen el sanatları da kültürümüz içinde önemli bir yere sahiptir.

Not: El sanatları toplumuzun Duygu ve düşüncelerini yansıtan önemli bir değerdir.

El sanatlarımız estetik değer taşıyan, her biri zarif incelikli, ayrıntılı olup işlenen her bir motifin ve sembolün ayrı bir anlamı vardır. Bakırcılık, dokumacılık, ahşap işleme, seramik – çini işleme, cam işleme ve örgü gibi el sanatları günümüzde de  varlığını sürdüren önemli değerlerimizdendir.

Dilimizdeki Kültür

El sanatları ve halk oyunlarında olduğu gibi her yörenin özelliğini yansıtan türküler, maniler, tekerlemeler, fıkralar, ninniler deyimler ve atasözleri bulunmaktadır. Bunların birçoğu nesilden nesile sözlü olarak aktarılmaktadır. Bu yüzden bunlara Sözlü Kültürel öğeler denilmektedir.

Not: Birçok kültürel değerimizde olduğu gibi iletişim aracımız olan dilimizde de bölgeden bölgeye hatta şehirden şehire Farklılıklar olmaktadır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1. ÜNİTE HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM 3. BÖLÜM

2. Ünite ADIM ADIM TÜRKİYE ATATÜRK’Ü ANLAMAK 1. BÖLÜM