içinde , ,

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER 4. ÜNİTE 3. BÖLÜM

İNSAN VE EKONOMİ

Yaşamımızı sürdürmek için karşılamak zorunda olduğumuz ihtiyaçlarımız vardır. Yemek, içmek, giyinmek ve barınmak temel ihtiyaçlarımızdandır. Bu ihtiyaçların karşılanması için pek çok ürün üretilir. Üretilen ürünlerin dağıtımını, pazarlamasını ve tüketimini yapan da insandır. Bu üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarından oluşan ekonomik faaliyetler insanların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılır.

Bir ülkenin kalkınması için o ülkede üretim artırılmalıdır. Üretimin artırılması, kaynaklardan verimli bir şekilde faydalanılması için doğru yatırımların yapılması ve kişilerin bu alanlarda iş sahibi olması gerekir. Girişimci insanların yapacağı yatırımlar ekonomik kalkınmaya katlı sağlayacaktır.

Girişimcilik
Girişimcilik, bir işi en başından başlayarak en üst seviyeye taşımaktır. Bu süreçte girişimcilerin doğru adımları atması gerekir. Bu adımları sıralarsak:

  • Ne Üreteceğine Karar Verir                                                                                        
  • Üretim Yerine Karar Verir                                                                              
  •  Hazırlıklarını Tamamlar                                                                                            
  •  Üretime Geçer

ÜRETİME KATILALIM GELECEĞİ KURTARALIM

İnsanlar üretime çeşitli şekillerde katılabilirler. Üretime katılma yollarımız şunlardır:

  1.  Yeni fikir ve projelerle: Bölgemizde çevremizde bulunan kaynaklarla ilgili yeni fikir ve projeler bularak, bu konuda ülkemizde sık sık yapılan bilim şenlikleri, proje yarışmalarına katılarak, zamandan ve paradan tasarruf sağlayan yeni ürünler, buluşlar ortaya koyarak, üretim etkinliklerine katılarak üretime katkıda bulunabiliriz.
  2.  Yapılan uygulamalarla: Üretime katılmak için mutlaka herhangi bir ekonomik faaliyet alanından çalışmak şart değildir. Örneğin, evde ve okulda atık kâğıtlarımızı kâğıt kumbaralarına atarak ekonomiye katkıda bulunabiliriz.
  3. Kamuoyu oluşturarak: Üretime katılmanın diğer yolu kamuoyu oluşturmaktır. Sosyal Medya, gazete, TV’de kampanyalar düzenleyerek, dikkat çekerek, insanlarda farkındalık oluşturarak üretime katkıda bulunabiliriz.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER 4. ÜNİTE 2. BÖLÜM

T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 1. ÜNİTE 1. BÖLÜM