içinde , ,

2. Ünite ADIM ADIM TÜRKİYE

Güzel Ülkem

Ülkemiz doğal varlıklar ve tarihi eserler bakımından dünyanın sayılı zengin ülkelerinden birisidir. Bu durum ülkemizin turizm faaliyetlerinin gelişmesinini de sağlamıştır.

Doğal Varlıklar: oluşumunda insan etkisi olmayan doğanın kendisinde var olan coğrefi( doğal) yapılardır. Dağ, şelale, mağara gibi unsurlar doğal varlıklara en güzel örneklerdir. Ülkemiz doğal varlık bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Nevşehirde peri bacaaları, denizlide Pamukkale Travertenleri,  Bolu’da Abant Gölü vb.

Tarihi Eserler: Geçmişte yaşamış uygarlıkların meydana getirdiği ve günümüze kadar kalabilmiş olan mimari, sanat, edebiyat,bilim ve dini alanlarda ortaya çıkarılmış olan eserlerdir. Saray, Kale, Kule, Cami, Heykel, Köprü gibi yapıların yanında el yazması kitaplar, Tablolar, madeni paralar da bu alanda yer almaktadır. Mediniyetlerin beşiği  olarak adlandırılan ülkemiz insan oğlunun tarih sahnesinde yer almasından itibaren çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. bu uygarlıklardan günümüze ulaşabilen tarihi eserler sayesinde ülkemiz adeta açık hava müzesi görünümündedir.

İstanbul Sultan Ahmet Camisi, Konya Mevlana Türbesi, İstanbul Topkapı Sarayı ve Ayasofya, İzmir Efes Harabeleri, Amasya Kral Kaya mezarları ülkemizde yer alan bazı tarihi eserlere örnek olarak gösterile bilir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yabancı Dil Öğrenmeye Başlandığında Yapılması Gerekenler

1. ÜNİTE HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM 2. BÖLÜM