içinde

Yabancı Dil Öğrenmeye Başlandığında Yapılması Gerekenler

Birçoğumuz zorlanırız kendi dilimiz haricinde yeni bir dil öğrenirken. Haliyle zordur da başka kültüre ait bir birikimi öğrenebilmek. Bunun birçok nedeni vardır. Gerek ilgi veya heyecanımızı kaybetmemiz gerekse yeterince motivasyon sağlayamamak etkilidir. Ama onca işimiz arasında zaman ayıramamak belki de bizim için en önemli engeldir dil öğrenimimiz için. Yanlış öğrenme ve öğretme stratejileri de etkilidir dil öğrenemememizde. Gerekli motivasyona sahipseniz dil öğrenme konusunda yardımı olacağını düşündüğüm bazı noktalara değinmek istiyorum. Birde okulda öğrencilerimiz daha dikkatli davranır ve uygularlarsa artık İngilizce dersi korkulacak bir dil olmaktan çıkacaktır.

 Dil öğrenmede İlk adım öğrenim hayatınızın her anında olduğu gibi kendinize olan güveninizle başlar. Kendine güven konusunda eksiği olan insanlar yaptıkları her işte belli bir yerden sonrasını getiremezler. Dolayısı ile kendinize olan güveniniz size dil öğrenme konusunda hedefinize en kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacak en önemli etkendir.

Kendinizi tanıyın. Bu madde sayesinde hayatınızın her anına yol verebilirsiniz. Nelerden hoşlandığınız veya hoşlanmadığınız, neleri yapabildiğiniz veya yapamadığınız geleceğinize yön verecektir dolayısı ile kendini tanımayı başarabilen bireyler dil öğrenme için gerekli doğru adımları atabileceklerdir.

Kendinize uygun çalışma programı hazırlayın. Kendi kişilik yapınıza ve çalışma saatinize göre ne kadar çalışmanız gerektiğini sizden daha iyi kimse bilemez dolayısı ile en uygun programı kendiniz yapabilirsiniz. Önceden hazırladığınız materyaller sayesinde işten veya okuldan eve giderken otobüste veya metroda(metrobüste), öğle yemeği molasında yemekhanede, ya da duşta küçük tekrarlar yaparak dil öğreniminize yardım edebilirsiniz.

Zorluklar sizi yıldırmasın asla pes etmeyin. Dil Uzmanlarına göre, birkaç hafta içinde bir dilde basit iletişim kurmayı, birkaç ayda ise o dili ayrıntılı bir şekilde öğrenmeyi başarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yılmadan öğrenmeye devam etmek.

Tekrarlarınızı sesli ve yazılı yapın. Tekrar yaparken; sesli, okuyarak ve yazarak tekrarlar yapmak öğrenme anında birden fazla duyuya hitap ettiği için kalıcılığı artırmış olur. Unutmayın! Okuyarak yapacağınız tekrarlarda öğrenme sadece tek duyuya dayandığı için öğrenme ya gerçekleşmez ya da kısa zamanda unutulur.

Arkadaşlarınızla küçük pratikler yapın. Öğrendiklerinizi uygulamak öğrenilenlerin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden sınıfta veya dışarda yeni öğrendiğiniz dil ile ilgili küçük monologlar kurarak çalışabilirsiniz. İkinci nokta kullandığınız aygıtların dilini de öğrendiğiniz dile çevirmek işe yaracaktır. Şarkı, kitap, gazete vb. yayınlarda işinize yarayacaktır.

Hata yapmaktan korkmayın. Hatta bol bol hata yaparak dil öğrenmenize yardımcı olabilirsiniz. İnsanların size gülmesine aldırmayın. Hatta sizde onlarla gülün. Hatayı bir defa yaparsınız ama hata sonucu öğrendiğiniz doğruyu her zaman kullanırsınız. Yanlış yaparak doğruyu öğrenmenin zevkini tadarak sizin yanlışlarınızın sizin öğretmeniz olmasına izin verebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1. ÜNİTE HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM

2. Ünite ADIM ADIM TÜRKİYE