içinde

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201, 205, 206

İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı içerisinde 6. sınıflarda okutulmakta olan ders kitaplarından olan 6. sınıf Tuna Matbaacılık yayınları Fen Bilimleri ders kitabı öğrenci kazanımlarını kazandırmaya yönelik öğrenciyi ön planda tutan ders kitaplarından birisidir. öğrenci kazanımlarına yönelik ustaca hazırlanan derse hazırlık ve konu takip ve ünite değerlendirme soruları sayesinde öğrencilerin hedeflenen kazanımları öğrenme düzeyleri rahatça kontrol edilebilmektedir. Bu sayfada 7. Ünite Sayfa 201, 205, 206 Elektriğin İletimi  Soruları ve Cevapları ile daha  önceden hazırlanmış olan ödevlerinizi doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 201 Soru Ve Cevapları

Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi kablolarla yerleşim yerlerine iletilir. Elektrik enerjisini ileten kablolar nelerden yapılmıştır? Elektrik enerjisini ileten maddeler olduğu gibi iletmeyen maddeler de var mıdır?

Saf su, tahta, plastik, şekerli su, seramik, lastik, hava, kağıt. Kablo; yalıtkan bir madde ile kaplı metalik iletken bir teldir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 205 Soru Ve Cevapları

Çevrenizdeki iletken ve yalıtkan maddelere örnekler veriniz.

 İletken Maddelere Örnekler

Demir, Bakır, Çivi, Gümüş, Altın, Alüminyum folyo, Kurşun kalem ucu, Tuzlu su, Sirkeli su, Nikel, Çivi

Yalıtkan Maddelere Örnekler

Plastik tarak, Cam, Porselen, Bakalit, Kauçuk, Saf su, Şekerli su, Tahta, Kağıt, Teflon, Seramik

Çevremdeki iletken ve yalıtkan maddelere bu örnekleri verebilirim.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 206 Soru ve Cevapları

Elektrikli araçların kablolarının içinde neden metal bir tel bulunur?

Elektrikli araçların içinde metal bir tel vardır. “Çünkü, bu tel iletkendir ve kabloların içinden elektriğin iletilmesini sağlar.”Kısaca kablo şu anlama gelir; Elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik bir iletken tel. Bir veya daha fazla tel, yalıtıcı bir maddeyle kaplanmıştır. İletkenler bakır veya alüminyumdan bir tektel veya daha ince tellerden örülmüş, örgü tel olabilir.

Bu metal telin etrafı neden plastikle kaplanır?

Elektriği iyi iletmeyen maddelere elektrik yalıtkanı denir. Metal telin etrafı plastikle kaplanır. Bunun nedeni, elektriğin zararlı etkilerini önlemek ve elektrik akımını kontrol etmektir. Bundan başka prizlerin dışarıda kalan kısımları, elektrikli aletlerin açma kapama düğmeleri de yalıtkan malzemedendir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 199

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 207, 208, 209