içinde

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 214, 215, 216

İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı içerisinde 6. sınıflarda okutulmakta olan ders kitaplarından olan 6. sınıf Tuna Matbaacılık yayınları Fen Bilimleri ders kitabı öğrenci kazanımlarını kazandırmaya yönelik öğrenciyi ön planda tutan ders kitaplarından birisidir. öğrenci kazanımlarına yönelik ustaca hazırlanan derse hazırlık ve konu takip ve ünite değerlendirme soruları sayesinde öğrencilerin hedeflenen kazanımları öğrenme düzeyleri rahatça kontrol edilebilmektedir. Bu sayfada 7. Ünite Sayfa 214, 215, 216 Elektriksel Direnç ve Bağlı Soruları ve Cevapları ile daha  önceden hazırlanmış olan ödevlerinizi doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 214 Soru Ve Cevapları

Bir pil ve bir ampulden oluşan elektrik devresinde ampul parlaklığını artırmak için ne yaparsınız? Niçin?

Bir pil ve bir ampulden oluşan elektrik devresinde ampulün parlaklığını arttırmak için iletken telin uzunluğunu azaltırım. Çünkü iletken tel ne kadar uzunsa ampulün parlaklığı o kadar azalır.Bu arada devredeki pil sayısı arttıkça ve ampulün içindeki telin cinsi değişirse parlaklık da değişir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 215 Soru ve Cevapları

Bir elektrik devresindeki iletkenin direncini bilmek devre kurarken ne gibi avantajlar sağlar.

Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 216 Soru ve Cevapları

Ampulün de bir direnci var mıdır? Niçin?

Her madde gibi ampulün de elektriğe karşı bir direnci vardır. Ampul içinde tel tungsten telidir. Bu madde yüksek dirençli bir maddedir. Sebebi ise ani ısınmalar sonucunda bu telin korlaşması ve ışık saçma işlevini gerçekleştirmesidir. Bu telden geçen akım, direnç sayesinde telin kopmamasını sağlar. Tungsten teller elektrik akımına karşı yüksek dirençleri sayesinde, kopmalara ve ısınmalara oldukça dayanıklıdır. Ülkemizde Bursa Uludağ’da tungsten madeni vardır.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 207, 208, 209

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 217, 218, 219