içinde

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 207, 208, 209

İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı içerisinde 6. sınıflarda okutulmakta olan ders kitaplarından olan 6. sınıf Tuna Matbaacılık yayınları Fen Bilimleri ders kitabı öğrenci kazanımlarını kazandırmaya yönelik öğrenciyi ön planda tutan ders kitaplarından birisidir. öğrenci kazanımlarına yönelik ustaca hazırlanan derse hazırlık ve konu takip ve ünite değerlendirme soruları sayesinde öğrencilerin hedeflenen kazanımları öğrenme düzeyleri rahatça kontrol edilebilmektedir. Bu sayfada 7. Ünite Sayfa 207, 208, 209 Elektriğin İletimi Öğrendiklerimizi Değerlendirelim Soruları ve Cevapları ile daha  önceden hazırlanmış olan ödevlerinizi doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 207 Soru Ve Cevapları

Aşağıdaki Soruları Cevaplayınız.

1. Yanda görülen elektrik devresinde test uçları arasına tabloda verilen maddeler sırasıyla yerleştiriliyor. Bu maddelerin iletken ya da yalıtkan olma özelliğine göre ampulün ışık verip vermeyeceğini tablodaki ilgili sütunlara yazarak belirtiniz.

Maddeler İletken Yalıtkan Ampul Işık Verir Ampul Işık Vermez
Bakır tel
İplik
Plastik tarak
Porselen tabak
Cam bardak
Limonlu su
Şekerli su
Çivi
Saf su
Tahta cetvel
Sirkeli su

2. Aşağıdaki devrelerde ampuller ve piller özdeştir. Devrelerden her birinin test uçları demir çubuk, tahta çubuk, tuzlu su ve şekerli su ile temas ettirilmiştir. Ampullerden sadece 1 ve 4 numaralı olanlar ışık verdiğine göre N, O, P ve R hangi maddeler olabilir? Cevabınızı nedenleriyle noktalı yerlere yazınız.

1- Demir çubuk
2-  Tahta çubuk
3- Şekerli su 
4- Tuzlu su

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 208 Soru ve Cevapları

3. Elektrikle çalışan araç gereçlerin hem iletken hem yalıtkan kısımları vardır. Bu araç ve gereçlerde elektriğin güvenli bir şekilde kullanılabilir hâle getirilmesinde iletken ve yalıtkan maddelerden ne şekilde yararlanılır? Açıklayınız.

4. Yandaki devrede ampul ışık vermemektedir.
Öğrencilerden hangisinin ya da hangilerinin önerisi gerçekleştirilirse ampul ışık verir. Cevabınızı nedenleriyle birlikte noktalı satırlara yazınız.

Gümüş çatal yerine plastik çatal yerleştirilmelidir.
Cam çubuğun çıkarılıp kabloların tuzlu suya daldırılması gerekir.

İçerisinde sırası ile saf su, tuzlu su ve sirkeli su bulunan beherler ile oluşturulan yukarıdaki Z, P ve M deney düzeneklerinin hangisinde ya da hangilerinde ampul ışık verir? Cevabınızı nedenleriyle birlikte aşağıdaki noktalı satırlara yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 209 Soru Ve Cevaplar

6. Selma, cisimleri iletkenler ve yalıtkanlar olarak sınıflandırmak için aşağıdaki tabloyu hazırlıyor. Hata yaptığını anlayan Selma tablolardaki hangi iki cismin yerini değiştirdiğinde hatasını gidermiş olur? Niçin?

Çünkü gümüş iletkendir. Tahta yalıtkandır ve elektriği iletmez.

7. Elektrik nakil hatlarında çalışan kişilerin kauçuk bot ve eldiven giymelerinin nedeni nedir?

Plastik ve köpük ya da kauçuk hava boşluğu olduğundan elektriği iletmez.

B) Aşağıda verilen bilgilerden doğru olanın başındaki kutucuğa D, yanlış olana da Y harfini yazınız. Yanlış olanın doğrusunu alttaki satıra yazınız.

(D)
(D)
(Y)
(Y)
(Y)
(D)
(D)
(Y)
(Y)
(D)

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 201, 205, 206

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 214, 215, 216