içinde

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145, 146, 147

İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı içerisinde 6. sınıflarda okutulmakta olan ders kitaplarından olan 6. sınıf Tuna Matbaacılık yayınları Fen Bilimleri ders kitabı öğrenci kazanımlarını kazandırmaya yönelik öğrenciyi ön planda tutan ders kitaplarından birisidir. öğrenci kazanımlarına yönelik ustaca hazırlanan derse hazırlık ve konu takip ve ünite değerlendirme soruları sayesinde öğrencilerin hedeflenen kazanımları öğrenme düzeyleri rahatça kontrol edilebilmektedir. Bu sayfada4. Ünite Sayfa 145, 146, 147 Sesin Maddeyle Etkileşmesi ile daha  önceden hazırlanmış olan ödevlerinizi doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 4. Ünite Sayfa 145 Soru Ve Cevapları
A) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ses, madde ile karşılaştığında hangi durumlar meydana gelebilir?

Ses dalgalar halinde yayılan bir maddedir. Sesin yayılması dalgalar ve frekanslar halinde gerçekleşir. Ses yayılırken soğrulur ve yansır. Sesin madde le karşılaşması durumunda frekansı ve dalga boyu değişebilir. Bunun için ses madde ile karşılaşınca bir engelle de karşılaşmış gibi olabilir. Sesin madde ile karşılaşmasından sonra yansıması söz konusudur. Sesin yansıması, sesin katı bir madde ile karşılaşması sonucunda gerçekleşir. Yankı olayının gerçekleşmesi için mesafenin kaynakla madde arası olarak on yedi metre olması gerekir. Sesin yansıyıp geri dönmesine yankılanma denir. Sesin madde ile karşılaşmasında yansıma, yankılanma ve soğrulma durumları gerçekleşir.

2. Kapalı mekânlarda sesin yayılmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

Kapalı mekanlarda sesin yayılmasını ve yankılanmasını önlemek için bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin sesin yayılmasında engel oluşturacak maddelerin kullanılmasıyla sağlanmaktadır. İnşaat malzemelerinin sesin yayılmasını önleyecek şekilde üretilmesi bu alanda kullanılacak malzemelerin de özelliklerini ve alanını belirler. Kapalı mekanlarda delikli tuğlalar, straforlar, köpükler ve çift camlar kullanılmasının sebebi sesin yayılmasını engellemektir. Böylece sesin engellerle karşılaşması ve yalıtımı söz konusu olmakta, özellikle evlerde ve iş yerlerinde çıkan sesin gürültüye dönüşmesi engellenmektedir. Gürültüsüz bir ortamın gerçekleşmesi için ses yalıtımının yapılması gerekmektedir. Ses yalıtımının yapılması sesin yayılmasının önüne geçerek bazı sarf malzemeleriyle gerçekleşmektedir.

3. İnşaatlarda delikli tuğla, strafor köpük ve çift cam kullanılmasının amacı ne olabilir?

İnşaatlarda bazı fiziksel özelliklerden yararlanarak sistemler geliştirilmektedir. Özellikle enerji sarfiyatını en aza indirmek için yapılan çalışmalar kapsamında sesin yayılmasının önüne geçilmesi de gündeme gelmektedir. Sesin yayılması, soğrulması, yansıması ve yankılanması gibi durumların önüne inşaat malzemeleri ile geçilebilmektedir.

Sesin yayılmasını ve yankılanmasını önlemek için inşaatlarda ses yalıtımı yapılmaktadır. Sesin yalıtılması için gerekli olan malzemeler, delikli tığla, strafor, köpük, çift cam gibi inşaat malzemeleridir. Bunların kullanıldığı alanlarda sesin yalıtımı gerçekleşir. Böylece ses bir gürültü kirliliğine dönüşmeden yalıtılır ve insanlar evlerinde gürültüden uzak bir hayat sürerler.

B) Aşağıda verilen bilgilerden doğru olanın başındaki kutucuğa D, yanlış olana da Y harfi yazınız. Yanlış olanın doğrusunu alttaki satıra yazınız. 

(D)
(D)
(Y)
(D)
(Y)
(Y)
(D)

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 4. Ünite Sayfa 146 Soru Ve Cevapları

Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

1. Hangi öğrencinin söyledikleri uygulanırsa daha iyi bir ses yalıtımı yapılmış olur?

2. Aşağıdakilerden kaç tanesi sesin yayılmasını önlemek amacıyla yapılır?
• Ulaşım araçlarında motor kısmının yalıtım malzemeleri ile kaplanması
• Bazı ortamlarda çalışanların özel kulaklık kullanmaları
• Evde elektrikle çalışan cihazların motorlarının etrafının yalıtım malzemeleri ile kaplanması
• Pencerelere buzlu cam takılması
Cevap B) 

3. Aşağıdakilerden hangisi ses yalıtımı için yapılan uygulamalardandır?
Cevap A) 

4. Ayşe, Serap ve Ali özdeş kutular içerisine özdeş saatler koyarak kutularının içini farklı malzemelerle kaplıyorlar. Her bir kutunun içindeki saatin sesini sırayla dinliyorlar. En şiddetli sesin Serap’ın, en az şiddetli sesin Ali’nin kutusundan geldiğini belirliyorlar. Buna göre aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Cevap C) 

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 4. Ünite Sayfa 147 Soru Ve Cevapları

5. Tiyatro, sinema ve toplantı salonlarında yan duvarlar genellikle sünger, keçe ya da yünlü kalın kumaşlarla kaplanır.
Cevap C)

6. Kapalı bir mekânda yankı oluşumunu önlemek için bu mekânın iç yüzeyinin kaplamasında kullanılacak malzemenin özelliği nasıl olmalıdır?
Cevap: A)

Ç) Aşağıda bazı kavram ve terimlerle açıklamaları verilmiştir.

Kavram ve terimleri açıklamalarıyla örnekteki gibi eşleştiriniz.

Kavramlar Açıklamalar
1 4
2 6
3 1
4 5
5 2
6 3

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 150, 151, 153, 154

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 127, 130, 133, 134, 135, 136