içinde , ,

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER İPEK YOLUNDA TÜRKLER 5. BÖLÜM

Atlı Askerlerden Modern Türk Ordusuna

Geniş bozkırların ortasında her an saldırıya açık, savunmasız bir coğrafyada yasayan Türkler, mücadeleci ve savaşçı bir karakter kazanmışlardır Türklerde askerlik bir meslek olarak görülmezdi. Karşılaşılan saldırılarda kadın erkek, çoluk çocuk ayırt etmeden herkes düşmana karşı koyardı Bu nedenle Türkler “Ordu – Millet” olarak adlandırılmaktadır.  Atı evcilleştirmeleri, sosyal yaşamda olduğu gibi askerî alanda da Türklere üstünlük kazandırmıştır. İlk düzenli Türk ordusu Asya Hun hükümdarı Mete Han tarafından kurulmuştur. Bu nedenle günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş yılı olarak Mete Han’ın tahta çıktığı MÖ 209 yılı kabul edilir.

Günümüzde Türk ordusu kara, hava, deniz bölümlerine ayrılmıştır. 20 yaşına gelen her Türk erkeği askerlik yapmaktadır. Askerlik bir vatan görevidir. Türk ordusunun tarih boyunca ortaya çıkmış en belirgin bazı özellikleri şunlardır:

  • Verilen her türlü emre tam itaat etme,
  • Süratli ve isabetli karar verme,
  • Hedefi vurmada tam isabet sağlama.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve geleceğinin teminatıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin simgesi olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk vatanını ve Türkiye Cumhuriyetini iş ve dış tehlikelere karşı korur.

[poll id=”5″]

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER İPEK YOLUNDA TÜRKLER 4. BÖLÜM

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER İPEK YOLUNDA TÜRKLER 6. BÖLÜM