içinde

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa113, 114, 116, 118

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla 4. sınıf Fen bilimleri dersi ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu erkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır. Bu yazımızda 4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 4. Ünite Sayfa 113, 114, 116, 118 Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Soruları ve Cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 113 

Yukarıdaki resimleri inceleyelim. İki resim arasındaki farklılıklar nelerdir? Bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır? Arkadaşlarımızla tartışalım.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 114 

Serdar’ın dedesi ve annesi elektrikler kesildiğinde aydınlanmayı nasıl sağlamışlardır?

Serdar’ın dedesi aydınlatmayı el feneri ve mum ile sağlamışlardır.

Serdar’ın dedesinin aklına okul yıllarının gelmesinin nedeni ne olabilir?

Dedesi, okul yıllarında elektriğin olmadığını ve mum ışığında derslerini yaptığını hatırladığı için aklına okul yılları gelmiş olabilir.

Akşam olup hava karardığında evimizin camından sokaktaki kedileri, insanları ya da arabaları görebiliyoruz. Binaların aydınlatmasında kullandığımız aydınlatma araçları, sokak lambaları, dışarıdaki varlıkları görmemizi sağlar. Sokak lambaları olmasaydı gece dışarıdaki varlıkları bu kadar net görebilir miydik?

Sokak lambaları olmasaydı gece dışarıdaki varlıkları bu kadar net görmemiz mümkün olmazdı.

Binlerce yıl önce insanlar geceleri, sokakları aynı şekilde mi aydınlatıyorlardı?

Hayır. Binlerce yıl önce insanlar geceleri kandiller ile aydınlatıyorlardı.

Günümüzde kullandığımız aydınlatma araçlarının gelişimi nasıl gerçekleşmiştir?

  • İlki, tüm arkadaşlarımın tahmin edeceği gibi Dünyanın başlangıcından bu yana aydınlatma ve ısınma aracı olarak kullandığımız güneş!
  • Ardından tahmini olarak 400 milyon yıl önce keşfedildiği düşünülen ateş geliyor. Ateş hem geceleri ısınma aracı hem yemek pişirme hem de mağaralarda çizim yapabilmek için aydınlatma aracı olarak kullanıldı.
  • Daha sonra M.Ö. 4500 yıllarında topraktan yapılma ve içinde hayvansal yağ yakılabilen kandiller icat edildi. Kandilleri M.Ö. 3000 yıllarında keşfedilen mum takip ediyor. Mumlarla beraber meşaleler de kullanılmaya başlanmıştı.
  • 1800’ler de ise insanlar gaz lambaları ile tanıştı!
  • 1835 yılında James Bowman Lindsay tarafından başlatılan ve 1879 yılına kadar süren çalışmalar sonucunda nihayet Thomas Edison tarafından elektrik akımıyla aydınlık veren ilk kullanılabilir ampul icad edildi.
  • 1867 yılında radyo-aktivite alanındaki çalışmalarıyla tanınan Antoine Henri Becquerel tarfından floresan lamba olarak tanımlanabilecek ilk aydınlatma aracı icat edildi.
  • 1965’ten itibaren led lambalar üretilmeye başlandı. Led Aydınlatma Teknolojisi 1990 dan itibaren hızla gelişti. Günümüzde tüm aydınlatma sistemlerinin led olarak uygulanması mümkün hale gelmiştir.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 116 

Geçmişin teknolojik ürünlerini mum, meşale, gaz lambası oluştururken bugünün teknolojik ürünlerini kullandığımız ampuller, halojen lambalar oluşturmaktadır. Evlerimizde kullandığımız floresan lamba, ampul ya da halojen lambanın özellikleri aynı mıdır? Bu teknolojik ürünlerin geçmişte kullanılan ürünlerden farkları nelerdir? Aşağıdaki etkinlik yardımıyla bu sorularımıza cevaplar arayalım.

Geçmişte kullanılan aydınlatma teknolojisi ile günümüzde kullanılan aydınlatma teknolojisinin benzer ve farklı özellikleri nelerdir?

Geçmişte kullanılan aydınlatma teknolojisi ile günümüzde kullanılan aydınlatma teknolojisi aydınlatmaya yarıyorlar. ancak eski aydınlatma araçları zamanla tükenip işlevlerini yerine getiremiyorlardı. Ancak günümüzde kullandığımız aydınlatma araçları enerji var oldukça işimizi görüyorlar. Ayrıca, geçmişte kullanılan aydınlatma araçlarının ışıkları yetersizdi. Günümüzde ise ışıklar hem güçlü hem de beyaz renklidir. Geçmişte ilkel yöntemlerle aydınlatma sağlanıyordu günümüzde ise daha modern teknolojiyle aydınlatmalar sağlanıyor.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 118 

1. Bay Kurbağa, gölün karşı kıyısına nilüfer yapraklarına basarak geçecektir. Karşı kıyıya geçebilmek için geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma ürünlerine sırasıyla basmak zorundadır. Nilüfer yapraklarının altında bulunan kutucukları numaralandırarak Bay Kurbağa’yı karşıya geçirelim.

2. Aşağıda verilen şemaya gaz lambası ile floresan lambanın benzer ve farklı özelliklerini yazalım.

Benzer özellikleri: Her ikisi de aydınlatmaya yarar.
Farklı özellikleri: Gaz lambası floresan lambaya göre daha az aydınlatır. Floresan lamba beyaz renkli diğeri ise sarı renklidir. Floresan lamba tasarruflu iken diğeri tasarruflu değildir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97, 98, 100, 101

7. Sınıf Gizem Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183 Soru Cevapları