içinde

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126, 128

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla 4. sınıf Fen bilimleri dersi ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu erkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır. Bu yazımızda 4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 4. Ünite Sayfa 126,128 Işık Kirliliği Soruları ve Cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 126 

Yukarıdaki hikayede, yavru deniz kuşlarının karaya çarpmasının nedeni nedir? Deniz kuşlarının başına gelen bu durumu engellemek için neler yapılabilir?

Deniz kuşlarının karaya çarpmasının nedeni köyün ışıklarını suyun üzerinde parlayan ay ışığı zannetmeleridir. Bu durumu engellemek için ışık kirliliğinin önüne geçilmelidir.

Peki, ışık kirliliğinin çevremiz ve doğal hayat üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapabiliriz?

Gereksiz aydınlatmadan kaçınmalıyız. Aydınlatılması gereken bölgelerde uygun güçte ve verimi yüksek olan aydınlatma araçları kullanmalıyız. Doğal alanlarda canlıların ışık ile ilişkilerini göz önünde bulundurarak aydınlatma saatlerine özen göstermeliyiz.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 128 

Işık kirliliğinden etkilenen canlılardan üç tanesini noktalı yerlere yazalım. Yazdığımız canlıların ışık kirliliğinden nasıl etkilendiğini açıklayalım.

Göçme kuşlar

bülbüller

çiçekler

Esra, okuldan dönerken reklam panosunda bir yazı okudu. Esra’nın reklam panosunda okuduğu yazı aşağıda verilmiştir.

Doğal kaynaklarımızı boşuna harcadığımızda, devletimizin bütçesini zarara uğratırız.

Yukarıdaki bilgiye göre ışık kirliliğini engellemek için hiçbir önlem alınmazsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Milli gelirimiz düşer. Ülke ekonomisi zayıflar. Buna bağlı olarak ülkemiz gelişemez. Doğal kaynaklarımızı boş yere harcamak bizim ilerde ülke olarak da sıkıntı yaşamamıza sebep olur.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 194, 195, 196, 197, 196, 197, 198, 199

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129, 132, 133