içinde

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170, 176

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla 4. sınıf Fen bilimleri dersi ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu etkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır. Bu yazımızda 4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 7. Ünite Sayfa 170, 176 Basit Elektrik Devreleri Cevapları Soruları ve Cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Soru Ve Cevapları

Niçin Dünya’nın bir yerinde gece yaşanırken başka bir yerinde gündüz yaşanır?

Dünya kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönmektedir. Dünya kendi ekseni etrafında belli bir eğime sahip olarak dönmeye devam ederken aynı zamanda Güneş etrafında da dönmektedir. Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket halinde bulunmaktadır.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle gece ve gündüz oluşmaktadır. Çünkü kendi ekseni etrafındaki hareketin sonucunda Güneş Dünya’yı belli bir açıyla taramaya devam etmektedir. Bu da gece ve gündüzün oluşmasına neden olmaktadır. Dünya’nın Güneş’e dönük kısımlarında gündüz, diğer kısımlarında gece yaşanmakta ve dönme hareketi nedeniyle bu olaylar birbirini takip etmektedir.

Şehirlerdeki saat farkının nedeni nedir?

Cevap: Saat farkı Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesidir. Saat farkı Güneş’in Dünya sathını taraması sonucunda oluşmaktadır. Güneş’in doğduğu yerlerdeki saat ile battığı yerlerdeki saat farkı gün içindeki şehirlerdeki saat farkını vermektedir. Doğuda olan şehir batıda olan şehre göre daha erken güne başladığından yani Güneş önce orada doğduğundan saat farkı geride olmaktadır. Yerel saat farkı bu şekilde oluşmaktadır.

Gece ve gündüz nasıl oluşur? “Dön Dön Dünya” adlı etkinlik yardımıyla bu sorularımıza cevap arayalım.

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesiyle Güneş’ten aydınlanma amaçlı yararlanma süresi de bu hıza bağlı olarak değişir. Güneş ışınlarının Dünya’yı aydınlatan kısımları gündüzü, aydınlatmayan kısımları geceyi yaşar.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 176 Soru Ve Cevapları

 

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 166, 167

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178, 179