içinde

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47, 49, 51, 53 

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla 4. sınıf Fen bilimleri dersi ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu erkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47, 49, 51, 53 

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47 

Yukarıdaki resmi inceleyelim. Odunların kırılmasına neden olan olay nedir? Yakan top oynayan üç arkadaş, topun hangi hareketleri yapmasına neden oluyorlar? Anne, bebeğini hamakta sallamak için nasıl bir etki uyguluyor? Yere düşen çivileri toplamak için kullanılan maddenin adı nedir? Bu cismin özellikleri nelerdir? Arkadaşlarımızla tartışalım.

Bazı maddeler, demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliğine sahiptir. Bu maddelere mıknatıs denir. Mıknatıslar kullanım alanlarına göre farklı şekil ve büyüklükte yapılır.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 

Cisimlerin üzerine etki eden kuvvet, onların hareketlerinde ne gibi değişikliklere neden olabilir? Aşağıdaki etkinlik yardımıyla bu sorumuza cevap arayalım.

• Ortadaki arkadaşımızı vurmaya çalışırken attığımız topun hareketi ile arkadaşımıza çarpan topun hareketi hakkında ne söylenebilir?

• Oyun sırasında topun farklı hareketler yapmasını, nasıl sağladık? Açıklayalım.

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 

Kuvvetin, cisimlerin hareket durumlarında değişime neden olduğunu öğrendik. Benzer biçimde uyguladığımız kuvvet, cisimlerin şeklinde de değişime neden olur mu? Uyguladığımız kuvvetin etkisi, kuvvet uygulanan cismin özelliğine göre değişir mi? Aşağıdaki etkinlik yardımıyla bu sorularımıza cevaplar arayalım.

• Hangi cisimlere uyguladığımız kuvvet ortadan kaldırıldığında cisim eski hâline geri dönmedi? Neden?

Kağıt, ceviz ve meyve suyu kutusu ise eski haline geri dönmedi. Çünkü bu maddeler esnek değillerdir.

• Hangi cisimlere uyguladığımız kuvvet ortadan kaldırıldığında cisim eski hâline geri döndü? Neden?

Balon, sünger ve lastik geri döndü. Çünkü, bu maddeler esnek maddelerdir.

• Boş meyve suyu kutusunun ve paket lastiğinin şekillerini değiştirmesi için uyguladığımız kuvvetler arasında ne gibi farklılıklar vardır?

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 

Aşağıdaki varlıklar, mavi ok yönünde hareket etmektedir. Varlıklara kırmızı ok yönünde kuvvet uygulanırsa hareketlerinde nasıl bir değişiklik yaşanır? Yazalım.

1. Resim geri döner
2. Resim hızlanır
3. Resim geri döner

Aşağıdaki tabloda verilen cisimlere kuvvet uygulandığında ve bu kuvvet ortadan kaldırıldığında şekli değişenleri belirleyerek işaretleyelim.

1- C 2- B 3- B

• Kuvvetin etkisi ortadan kalktığında, ilk hâline dönen cisimlerin ortak özelliği nedir? Bu özelliğe sahip cisimlere farklı iki örnek verelim.

Bu maddelerin esnek olmaları. Örnek: Yay, poşet.

• Kuvvetin etkisi ortadan kalktığında, ilk hâline dönmeyen cisimlerin ortak özelliği nedir? Bu özelliğe sahip cisimlere farklı iki örnek verelim.

Bu maddelerin esnek olmayıp berk madde olmalarıdır. Örnek: fincan, çatal.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 31

4. Sınıf Fenbil Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54, 55, 57, 58