içinde

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73 

2017- 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan 6. sınıf tuna yayınları fen bilimleri ders kitabı öğrenci kazanımlarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan ders kitabı öğrencilerin öğrenimlerini gerçekleştirmek için gerekli olna Ders kitabında yer alan derse hazırlık konu içi ve konu sonunda yer alan sorular ise konuları öğrenmeniz açısından önem taşımaktadır.her türlü bilgi ve bu bilgileri pekiştirmek için gerekli olan hazırlık soruları ve konu tekrara soruları sayesinde öğrenilen konular hem tekrar edilmiş olmakta hem de bir sonraki konulara hazırlık sağlanmaktadır. bu sayfadaki yazımızda 6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73 ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

6. Sınıf Tuna Matbaacılık Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 2. Ünite Cevapları Sayfa 73 

Kuvveti Gösterelim
Amaç: Bir cisme etki eden kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü çizerek göstermek.
İzlenen Yol
1. İpi şekildeki gibi kitaba bağlayınız.
Pusuladan yönleri belirleyiniz. Defterinize aşağıdaki gibi bir tablo çiziniz.
2. Kitabı masanızın üzerine koyarak ipe dinamometrenin çengelini takınız.
3. Kitabı dinamometre ile çekiniz.
Uyguladığınız kuvvetin büyüklüğünü dinamometreden okuyunuz ve tabloya yazınız. Uyguladığınız kuvvetin doğrultusunu ve yönünü pusula yardımıyla belirleyerek tabloya yazınız.
4. Kitaba uyguladığınız kuvveti çizerek gösteriniz. Çizimlerinizi diğer grupların çizimleriyle karşılaştırınız.

Sonuç
• Uyguladığınız kuvvet, kitaba hangi yönde ve doğrultuda etki etti?
• Kuvveti göstermek için kuvvetin büyüklüğünü, yönünü ve doğrultusunu bilmek önemli midir? Neden?

Bir cisme, birden fazla kuvvet etki edebilir. Bu kuvvetler farklı yönlerde uygulanmış olabilir. Uygulanan kuvvetler, kaç tane olursa olsun cisim ya bir yönde hareket eder ya da hiç hareket edemez. Bu durum aslında uygulanan kuvvetlerin bileşiminden başka bir kuvvetin ortaya çıktığını gösterir. Uygulanan kuvvetlerin bileşimi hangi yöndeyse cisim o yönde hareket eder. Bu şekilde iki ya da daha fazla kuvvetin yaptığı etkiyi, tek başına yapabilen kuvvete net kuvvet (bileşke kuvvet) denir. Bir cisme uygulanan kuvvetler, uygulanma doğrultusuna, yönüne ve büyüklüğüne göre çizilirse bileşke kuvvet gösterilebilir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 97, 98, 99,100

24 Kasım Öğretmenler Günü