içinde

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla 5. sınıf Fen Bilimleri dersi ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu erkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

A- Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların basına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadelerin altındaki boşluğa doğrusunu yazınız.

D
Y
D
D
D

B- Aşağıda verilen soruları cevaplandırınız.

1) Mikroskobik canlıların insanlara sağladığı yararları yazınız.

Bu canlılar bugün tükettiğimiz ve izlere bir çok faydası olan besinlerin oluşmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı bir çok yararları vardır. Örneğin peynir, yoğurt yapımında önemli görev üstlenirler. Bunun yanında hamurun mayalanması, sirke yapılması, hayvan ve bitki artıklarının çürümesi gibi önemli işlevleri vardır..

2) Mikroskobik canlılar insanlara nasıl zarar verir?

Yararları olduğu kadar zararları da vardır. Bu zararların başında açıkta bırakılan sebze ve meyvelerin küflenmesi, etin kokması, yoğurdun bozulması, ekmeğin küflenmesi.

Tabi bunun yanında sebep oldukları en önemli zarar çocuklara bulaşarak çocukların kolera, tifo, grip, kızamık gibi hastalıklara yakalanmasına neden olmalarıdır.

C- Sütten yoğurt yapmak için süt kaynatılır. Belirli bir sıcaklığa kadar soğutulduktan sonra içine biraz yoğurt ilave edilir. Birkaç saat bekletildikten sonra süt yoğurda dönüşür. Kaynar süte hemen yoğurt karıştırılırsa yoğurt mayalanır mıydı? Neden?

Mayalanma olmazdı. Çünkü yoğurdun mayalanması için sütü yoğurdu çevirecek onu mayalayacak bakterilerin yerleştirilmesi  gerekmektedir. Eğer kaynar süte koyarsak o bakteriler aşırı sıcaklıktan dolayı hemen ölecektir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63