içinde

LOLLOL LoveLove AngryAngry CryCry CuteCute OMGOMG WTFWTF

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği

Üsve-i Hasene

En güzel örnek, Hz. Peygamber’in örnek ahlakıyla ahlaklanarak başkalarına da örnek olmak, “İnanç, ibadet, ticaret, eğitim, öğretim ve ahlak başta olmak üzere hayatın her alanında Müslümanların kendilerine örnek almaları gereken tek ve en güzel model.” anlamında Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sıfatı gibi anlamlara gelmektedir.

Sıdk

Peygamberlerin özelliklerinden birisi olan Sıdk; Doğruluk, dürüst olmak, kimseyi aldatmamak, kendi aleyhine bile olsa her zaman doğruyu söylemek gibi anlamlara gelmektedir. Hz Muhammed(s.a.v.) yaşadığı toplum da doğruluğu dürüstlüğü ile her zaman ön plana çıkmıştır. Peygamberlik geldikten sonra bile Mekkeli müşrikler onu hiç bir zaman doğruyu konuşmamakla itham edememişlerdir.

Emanet

Peygamberlerin özelliklerinden biri olan emanet, güvenilir olmak anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v.), yaşadığı toplumda güvenirliği ile tanınmış ve kendisine Mekkeliler tarafından “Muhammedü’l-Emin (Güvenilir Muhammed)” ismi verilmiştir. Hz. Muhammed’e (s.a.v) düşmanlık edenler bile en değerli eşyalarını gözleri arkada kalmadan ona emanet etmiştir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar Gazali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment

Bir Sure Tanıyorum: Asr Suresi ve Anlamı

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu