içinde

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129, 138, 139

7. sınıfta öğrencilere öğretilen derslerden biriside fen bilimleridir. 2017 2018 eğitim öğretim yılında milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda mevsim yayınları tarafından öğrenci kazanımlarına yönelik dikkatlice hazırlanmış olan fen bilimleri ders kitabı ücretsiz olarak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.  7. sınıf ta okuyan öğrencilerin kazanımlarını ölçebilecek kalitede sorular ile donatılmış kitap öğrenci öğretmen beklentilerini yeterince baz alarak ustaca hazırlanmıştır. gerek ders öncesi hazırlık ve ders sırsında öğrencilerin cevaplaması için hazırlanan sorular kazınımları ölçe bilmektedir. Bu sayfada 7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 3. Ünite Maddenin Yapısı ve Özellikleri Sayfa 129, 138, 139 Karışımlar Soruları ve Cevaplarını ulaşabilirsiniz.

Önemli Uyarı!!!

Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için hazırlanmaktadır. Bu sebeple önce soruları kendiniz yapmanız sizin faydanıza olacaktır, daha sonra ise  kendi cevaplarınızın doğruluğunu bu sayfadan kontrol edebilirsiniz.  Bu Sitede yayınlanan kitap cevapları kontrol amaçlı olarak hazırlanmaktadır. Başka bir amaçla kullanım kendi sorumluluğunuzda yer almaktadır

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 129

1. Şekerli su ve saf su arasındaki fark nedir?

Farklı cins atomlardan ve farklı cins moleküllerden oluşan maddelere “karışım” denir. Şekerli su karışım iken saf su saf bir maddedir. Şekerli su, homojen karışımdır yani dışarıdan bakıldığında tek bir madde gibi görünen bir karışımdır.

2. Saf olmayan maddelere ne ad verilir?

Saf olmayan maddelere “karışım” adı verilir. Karışım ,birden fazla maddenin kimyasal özellikleri değişmeyecek şekilde bir araya gelmesiyle oluşan madde topluluğudur. Mesela, şekerli su, kolonya gibi.

3. Günlük hayatta farklı maddeleri karıştırarak oluşturulacak karışımlara örnekler veriniz.

Demir ve bakır karışımı.

4. Bir içme suyu şişesinin içindeki maddeleri inceleyiniz. İçme suyunun saf madde olup olmadığına karar veriniz.

Saf suyun özellikleri arasında en önemlisi mineralleri de dahil içerisindeki tüm maddelerden ayrıştırılmış olmasıdır. Saf su genellikle 70 – 80 dereceye kadar ısıtılan suyun buharının yoğunlaştırılarak ayrı bir kaba aktarılmasıyla elde edilir, bu işleme distilasyon ya da damıtma adı verilir. Saf suyun evlerde, sanayide ve tıpta pek çok kullanım alanı vardır. Uçak motorlarından akvaryumlara, otomobillerin akülerine kadar heryerde saf su kullanımına rastlayabiliriz. Otomotiv sektörü, kozmetik endüstrisi, tekstil sektörü, içecek ve alkollü içecek endüstrisi de saf suyun kullanıldığı yerlerdendir. Hava nemlendirici cihazlar, uyku apnesi hastaları için kullanılan cihazlar ve soğutma sistemlerinde de saf su vardır. Tıpta enjeksiyon esnasında kullanılan ilaç çoğu zaman saf suyla inceltilerek uygulanabilir. Buharlı ütülerde de saf su kullanılır. Bazı laboratuar çalışmaları ya da endüstriyel işlemler iki kere damıtılmış saf su gerektirebilir.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 138 

1. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek ait oldukları madde cinsini işaretleyiniz.

 

2. Aşağıdaki çözelti çiftlerinden çözünme hızı fazla olanların altındaki noktalı yerlere “hızlı” ve “yavaş” kavramlarından uygun olanları yazınız.

3. Aşağıdaki ifadede pembe renkle yazılmış kavramlardan doğru olanları daire içine alınız.
Tuzlu su homojen / heterojen karışımdır. Kum-su karışımı ise homojen / heterojen karışımdır. Homojen karışımlara çözelti / bileşik adı verilir. Çözeltiler saf / saf olmayan maddelerdir. Çözeltilerde miktarı az olan maddeye çözücü / çözünen miktarı fazla olan maddeye çözücü / çözünen adı verilir.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 139 

1. Yukarıdaki tabloda K, L, M maddeleri ile oluşan karışım türleri verilmiştir. Buna göre K, L, M maddeleri aşağıdakilerden hangisi olamaz?

Cevap: C

2. Yukarıdaki tabloyu inceleyen bir öğrenci,
I. Karışımlar en az iki çeşit madde içerir.
II. Karışımlar formülle gösterilir.
III. Karışımı oluşturan maddelerden biri katı, diğeri sıvı hâldedir.
açıklamalarından hangilerini yapabilir?
Cevap: A

3. Aşağıdakilerden hangisi karışımlara ait bir özellik değildir?

Cevap: B

 

4. Yukarıdaki örneklerle kavramların doğru eşleştirilmesi aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap: C

5. Aşağıdakilerden hangisi çözünme hızını etkileyen bir faktör değildir?

 Cevap: D

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 119, 120, 127, 128

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140, 143, 144