içinde

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 242, 243, 244, 248, 249

7. sınıfta öğrencilere öğretilen derslerden biriside fen bilimleridir. 2017 2018 eğitim öğretim yılında milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda mevsim yayınları tarafından öğrenci kazanımlarına yönelik dikkatlice hazırlanmış olan fen bilimleri ders kitabı ücretsiz olarak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.  7. sınıf ta okuyan öğrencilerin kazanımlarını ölçebilecek kalitede sorular ile donatılmış kitap öğrenci öğretmen beklentilerini yeterince baz alarak ustaca hazırlanmıştır. Gerek ders öncesi hazırlık ve ders sırsında öğrencilerin cevaplaması için hazırlanan sorular kazınımları ölçe bilmektedir. Bu sayfada 7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Sayfa 7. Ünite Güneş Sistemi ve Ötesi Sayfa 242, 243, 244, 248, 249 Gök Cisimleri Testi Soruları ve Cevapları ulaşabilirsiniz.

Önemli Uyarı!!!

Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için hazırlanmaktadır. Bu sebeple önce soruları kendiniz yapmanız sizin faydanıza olacaktır, daha sonra ise  kendi cevaplarınızın doğruluğunu bu sayfadan kontrol edebilirsiniz.  Bu Sitede yayınlanan kitap cevapları kontrol amaçlı olarak hazırlanmaktadır. Başka bir amaçla kullanım kendi sorumluluğunuzda yer almaktadır.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 242 Soru Ve Cevabı

1. Gökyüzüne baktığınızda hangi gök cisimlerini gözlemlersiniz?

Gökyüzünde, gök cisimlerini gözlemlemek için özel araçlar kullanılmaktadır. Temiz ve güzel havalarda, gökyüzünde kirliliğin olmadığı yerlerde, ışık kirliliğinin yaşanmadığı yerlerde çıplak gözle ve özellikle teleskopla gökyüzü gözlemlenebilir. Gökyüzünün yıllık atlasları da çıkartılmaktadır.

Gökyüzüne baktığımızda yıldızları, gezegenleri, uyduları ve meteorları gözlemleyebiliriz. En yakın gök cismi olarak dünyanın uydusu olan ay bulunmaktadır. Ondan sonra güneş gelmektedir. Diğer gezegenler için özel teleskopla gerekir. Bize yaklaşan cisimler mavi, bizden uzaklaşan cisimler kırmızı renktedir. Yeryüzünden gökyüzünü incelenmesi için dev kara teleskopları kurulmuştur. Böylece anlık gözlemler de yapılmaktadır. Uzay teleskopları da uzay istasyonlarında bulunmaktadır.

2. Uzay, evren, gezegen, yıldız kavramlarını nasıl açıklarsınız?

Uzay: Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir.

Evren: Uzay ve uzayda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır.

Gezegen: Güneş’in çevresinde dolanan, kendi ışıkları bulunmayan, Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtan gökcisimlerinin ortak adı.

Yıldız: Yıldız, ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşan, yoğun ve karanlık uzayda ışık saçan gökyüzünde bir nokta olarak görünen plazma küresine verilen addır.

3. Astronot olduğunuzu ve bir roketle uzaya fırlatıldığınızı düşününüz. Uzayda nasıl bir yaşamınız olurdu?

Astronotlar, uzay alanında çalışmalar yapan ve teknik destek de sağlayarak önemli araştırmaların gerçekleşmesinde etkili olan kişilerdir. Yüksek fizik, kimya, matematik vesaire bilgisine sahip olarak astronot olmaya hak kazanmış kişiler olarak göreve getirilirler. Astronot olan kişiler, roketlerle uzaya fırlatılır ve görevleri başlar.

Astronot olan ve uzaya fırlatılan bir kişi için roket içinde kapsül hayatı başlamış olur. Hazır besinlerle besin ihtiyacı giderilmekte, özel arıtım sistemleriyle dışkılar paketlenmektedir. Görev boyunca astronotlar, emirlerin dışına çıkamazlar. Sürekli olarak bilimsel hesaplamalar yaparak araçların doğru çalışmasını sağlarlar. Sadece makineler ve birkaç insan vardır.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 243 Soru ve Cevabı

Bulutsuz bir gecede şehir ışıklarının olmadığı bir alanda gökyüzünü inceleyelim. Gözlemimizi bir büyüğümüzün yanında hava şartlarına uygun kıyafetler giyerek gerçekleştirelim. Gözlemimizi en az 20 dakika yapalım.
Gözlem sırasında kaç çeşit gök cismi gözlemlediğimizi, bunların hangi gök cisimleri olduğuna dair tahminlerimizi defterimize yazalım. Daha sonra gök cisimleri ile ilgili aşağıdaki soruların cevaplarını yazalım.

Gözlemlediğimiz gök cisimleri içinde ışığı titreşenler ve titreşmeyenler var mıdır?

Gözlemlediğimiz gök cisimlerinin renkleri nelerdir?

Gece gözlemini yaptıktan sonra gündüz bulutsuz bir günde gökyüzünü gözlemleyelim (Gözlem yaparken Güneş’e çıplak gözle bakmayalım.). Gündüz yaptığımız gözlemde gece gözlemleyemediğimiz hangi gök cismini gözlemleriz?

Gece gözlemlerinde gözlemleyip gündüz gözlemleyemediğimiz gök cisimleri hangileridir? Bunların gece gözlenip gündüz gözlenmemesinin nedeni nedir?

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 244 Soru ve Cevabı

Bilinen takımyıldızların hangileri olduğunu, takımyıldızların özelliklerini, gökyüzünü takımyıldızlara ayırmanın ve bunları isimlendirmenin sağladığı kolaylıkları araştıralım. Araştırma sonuçlarını sınıftaki arkadaşlarımıza sunalım.

Gökyüzü, kuzey ve güney yarı küreyi kapsayacak şekilde 88 alana bölünmüş ve bu alanların her birine Takımyıldız denilmiştir. Gökyüzünde bulunan herhangi bir gök cismi, yıldız veya galaksi bu takımyıldızlarından birinin alnı içinde yer alır. Halk arasında en çok bilinen takımyıldızları Büyük Ayı ve Küçük Ayı takımyıldızlarıdır. Ayrıca yine halk arasında burçlar kuşağı olarak adlandırılan ve 12 takımyıldızın ortak adı olarak bilenen Zodyak takımyıldızlarının isimleri şunlardır: Aries (Koç), Taurus (Boğa), Gemini (İkizler), Cancer (Yengeç), Leo (Aslan), Virgo (Başak), Libra (Terazi), Scorpius (Akrep), Sagittarius (Yay), Capricornus (Oğlak), Aquarius (Kova), Pisces (Balıklar).

En çok bilinen takımyıldızlar:

Andromeda takımyıldızı: Adını Yunan mitolojisindeki Prenses Andromeda’dan alan, kuzey yarı küre takımyıldızıdır. En dikkat çekici özelliği Andromeda Gökadası’nı barındırıyor olmasıdır.

Orion (Avcı) takımyıldızı: Tüm Dünya’dan görülebilinen, hem kuzey hem de güney yarıküresinde bulunan, oldukça parlak yıldızlardan bir takımyıldızıdır.

Aquila (Kartal) takımyıldızı: Samanyolu üzerinde yer alan ve en parlak yıldızı Altair olan takımyıldızı.

Lyra (Lir ) takımyıldızı: En parlak yıldızının adı Vega olan, diğer takımyıldızlarına göre gökyüzünde oldukça küçük bir alan kaplayan takımyıldızıdır.

Cygnus (Kuğu) takımyıldızı: Kuğu takımyıldızı Samanyolu üzerinde yer alan Kuğu takımyıldızı görünüm olarak güneye doğru uçan bir kuşu andırdığı için bu adı almıştır. Birçok parlak yıldız içerir.

Ursa Major (Büyük Ayı) takımyıldızı:  Oldukça parlak yıldızlardan oluşan, kuzey yarı kürenin büyük bir bölümünde yıl boyunca görülebilen ve görünümü ile kepçe biçimini andıran takımyıldızıdır.

Scorpius (Akrep) takımyıldızı: Birçok parlak yıldız barındırır, en parlak yıldızı Antares olup bu yıldız akrebin kalbi olarak anılır.

Sagittarius (Yay) takımyıldızı: Sembol olarak bir yay olarak tasvir edilmiş takımyıldızıdır.

Enlargyan (İnci) takımyıldızı:  hem kuzey hem de güney yarıküresinden görünebilen, kalın ve uzun bir çubuğu anımsatan takımyıldızıdır.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 248 Soru ve Cevabı

1. Aşağıdaki bulmacayı çözünüz.
a. Aradaki boşluklarla birlikte gök cisimlerinin tümüne verilen isimdir.
b. Büyük patlama teorisini ortaya atan bilim insanıdır.
c. Dünya dışındaki evren parçasıdır.
ç. Güneş’e uzun süre baktığı için gözleri kör olma noktasına gelen bilim insanıdır.
d. Dünya’dan bakıldığında grup hâlinde görülen yıldızlar topluluğudur.
e. Dünya’mıza en yakın yıldızdır.
f. Yıldızların şeklidir.
g. Işığın bir yılda aldığı yoldur.

7. Sınıf Mevsim Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 249 Soru ve Cevabı

1. Büyük patlama ile ilgili,
I. Georges Lemaitre tarafından ortaya atılmıştır.
II. Evrenin oluşumunu açıklayan görüşlerden biridir.
III. Bu görüşe göre evrenin bir başlangıcı ve sonu yoktur.
verilenlerinden hangileri doğrudur?
Cevap: A.

2. Yukarıdaki yıldızlar ve gezegenler kümesinin elemanları bu gök cisimlerinin özellikleridir. Buna göre ile gösterilen yere aşağıdakilerden hangisi yazılabilir?

Cevap:  C.

3. Aşağıdakilerden hangisi bir takımyıldız değildir?

Cevap C. 

4. Yukarıdaki gök cismi ile ilgili,
I. Yıldızlarla aynı özelliklere sahiptir.
II. Güneş’in çevresinde dolanır.
III. Donmuş gaz ve toz bulutlarından oluşur, verilenlerinden hangisi ya da hangileri doğrudur?

Cevap: D. 

5. Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Cevap B.

6. Dünya atmosferine girdiğinde sürtünmenin etkisiyle ısınıp yanan parçalara…………..adı verilir.
Yukarıdaki ifadede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
Cevap:  A. 

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 238, 239

7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 250, 254, 255