içinde

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 275, 276, 277

Şuan ki eğitim öğretim yılında kullanılan Ders ve çalışma kitaplarından olan başak yayınları 6. sınıf Türkçe kitabı siz değerli öğrencilerimizin Türkçe dersi eksiklerini gidermek amaçlı  kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır. 6. sınıf başak yayınları öğrenci çalışma kitabında yer alan etkinlikler ders kazanımlarını tekrarlamaya yönelik özenle hazırlanmış sorular sayesinde tüm öğretim hayatınız boyunca kullanacağınız bilgileri öğrenmeniz için gerekli özen gösterilmiştir. Sayfamızda 6. Tema Sanat ve Toplum Sayfa 275, 276, 277 Ay Şiiri  Metni Sorularına  ve Cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

AY ŞİİRİ

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 275 Soru ve Cevabı

1. ETKİNLİK

Şimdi düşünelim! Demek ki şairliğe giden yol, “hayal gücü gelişmiş”, “duyarlı” ve “duygulu” olmaktan geçiyor. Bunun nedeni ne olabilir? Açıklayalım.

Şiir yazmak duygu işidir. Şairler dünyayı bizlerden farklı algılarlar. Onlar kelimelerle yeni bir dünya yaratırlar. Çünkü şairler şiirlerini hayal güçlerine dayanarak şiirlerini kaleme alırlar.

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 276 Soru Ve Cevabı

2. ETKİNLİK

Okuduğumuzu anladık mı? Okuduğumuz şiirden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Şiirde geçen hayal gücüne dayalı olaylar nelerdir?

Güvercinin buluta konması, bulutun roket olması, uçurtmaların dans etmesi, aydede’nin dişlerini göstere göstere gülmesi.

Şiirdeki çocuğun sıra arkadaşı neyi fark etmiş olabilir ki; arkadaşına “Sen büyüyünce şair sun.” demiştir?

Çocuğun hayal kurması ve aydedenin güldüğünü söylemesi üzerine arkadaşı çocuğa “Sen büyüyünce şair olursun” demiş.

Şiirdeki çocuğun da sorduğu gibi, neden şairler Aydede’nin güldüğünü, düşlerin uçtuğunu görebilirler de, diğer insanlar göremezler? Açıklayabilir misiniz?

Şairler, diğer insanlara göre daha duygusal ve daha hayalperest insanlardır. Dolayısıyla da şiir yazma yeteneği olan şairler, çevreye daha farklı bakarlar ve böylece hayal güçleri daha geniş ve yaratıcı olur.

Sizin de gördüklerinizi, hayal ettiklerinizi diğer insanlara anlatamadığınız; kendinizi farklı hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Böyle zamanlarda ne hissettiniz? Anlatır mısınız?

Hayallere daldığım zamanlarda sadece kendi içime kapanıp hayal kurdum. Hayallerimi çok aşırı bir şekilde düşündüğümde kimseye söyleme ve anlatma gereği duymadım.

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 277 Soru ve Cevabı

3. ETKİNLİK

Boşlukları zamirlerle (adıllarla) dolduralım.Boşlukları zamirlerle (adıllarla) dolduralım. Aşağıdaki metinde boş bırakılan yerleri (“fare” sözcüğünü kastederek) “o”, “ona”, “onu” zamirleriyle dolduralım.

Bir Hint masalına göre, kediden korktuğu için devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardı. Büyücünün biri ona acıdı ve onu bir kediye dönüştürdü. Ama kedi olduğu için mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başladı. Büyücü de onu bir kaplana dönüştürdü. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlayınca büyücü şöyle dedi: “Anladım ki korkuyu yenen cüsse değil, yürektir!”

Fark ettik mi! Yazılı ya da sözlü metinlerimizde, sözü edilen varlıkları anmak için yer yer zamirleri kullanıyoruz.

4. ETKİNLİK

Şiiri tamamlayalım.Aşağıda Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Var” adlı şiiri bulunuyor. Şiiri okuyalım ve bu şiire bir dörtlük ekleyelim!

Dörtlük çalışmalarım

Bu dünyada acı da var keder de var
Ama unutmayın dostlar
Nasıl ki her gecenin sabahı varsa
Bitmez denilen her dert için umut var

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 270, 271, 272, 273, 274

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Soru Ve Cevapları Sayfa 278, 279, 280, 281, 282