içinde

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 10,11,12,13,14

Sayfa 10

 1. ETKİNLİK

Gezgin”1 sözcüğünü düşünelim;

Bir gezginin özellikleri nelerdir? Gezginler nasıl görünürler?

 • Bir gezgin keşfetmeye meraklıdır. Bir gezgin yeni yerler görmeyi, keşfetmeyi yeni insanlarla tanışmayı arzulayan biridir. Bir gezginin en önemli bir başka özelliği ise merak duygusunun yüksek oluşudur. Bu özelliği sayesinde her zaman maceracı ve genç ruhunu korumaktadır.

Gezginler nasıl yaşarlar?

 • Gezginler maceracı ve özgür ruhlu insandırlar. Onlar çok kitap okur çok araştırır paraya da çok önem vermezler. Onlar için keşfetme duygusu yeni yerler kültürler tanıma düşüncesi her şeyden önce gelir.

Tanıdığınız, bildiğiniz gezginlerden örnek verebilir misiniz?

 • Mesela bizim kültürümüzde önemli bir yere sahip olan gezgin Evliya Çelebi günümüze doğru geldiğimizde ise Barış Manço’nun bir çok yeri gezdiğini ve programlar yaptığını görmekteyiz.
 1. ETKİNLİK

Deyimlerin anlamlarını tahmin edelim.

Aşağıdaki deyimleri “Dünyanın Gezginleri” adlı metinde bulalım. Daha sonra içinde geçtiği cümleden yola çıkarak bu deyimlerin anlamlarını yazalım.

Elini çabuk tutmak

 • Hızlı davranmak.

İşinin hakkını vermek

 • İşini düzgün ve doğru yapmak.

Göz gözü görmemek

 • Her yerin kalabalık ve toz toprak içinde olması. Karmaşa.

Sayfa 11

 1. ETKİNLİK

Güz meyveleri deyince aklımıza gelen örnekleri yazalım.

 • Portakal, mandalina, elma, greyfurt, turunç, ayva.
 1. ETKİNLİK

 

Sayfa 12

“Yeryüzünün yorgam” ifadesi size neyi hatırlatıyor? Burada “yorgan” sözcüğünün kullanılma nedeni ne olabilir?

 • Bana gökyüzünü hatırlatmaktadır. Çünkü gökyüzü dünyamızı saran bir yorgan gibidir. Bizler de altında uyuyanlarız. Yorgan sözcüğü anlatımı kuvvetlendirmek için kullanılmıştır.

 

 1. ETKİNLİK

Metinde geçen “Günler günleri, haftalar haftaları kovalamış, aylar geçmiş.” cümlesi “zamanın hareket ettiği”ne ilişkin izlenimlerden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Aşağıdaki metinde de buna benzer kullanımlar görebiliriz:

Eğlenceyi çok seven bir ağustos böceği varmış. Bu ağustos böceği bütün zamanını saz çalarak ve şarkı söyleyerek geçirirmiş. Günler bu şekilde akar gidermiş. Derken güzel, sıcak günler sona ermiş, kış gelmiş. Artık havalar çok soğ uk ve yağışlıymış. Günler bir türlü geçmek bilmiyormuş. Sanki zaman durmuş.

Biz de zamanın hareket ettiğini, durduğunu ya da ilerlediğini gösteren dilimizdeki kullanımlardan örnekler verelim.

 • Zaman su gibi akıp geçiyor.
 • Su misali aktı ömrüm
 • Daha dün gibi hatırımdadır
 • Günler ne çabuk devriliyor
 1. ETKİNLİK

Okuduğumuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Metne göre Güz’ün ve Kış’ın özellikleri nelerdir?

 • Güz’ün sırtı hafif kamburlaşmış, yaşlı bir babacıkmış güz. Sırtındaki paltonun astarı buluttan ve sisten oluşuyormuş. Yürürken kara bulutları da beraberinde götürüyormuş. Güz çevresine serinlik yaymaktadır. Kış’ın burnu bir buz kalıbı donmuştur. Kış çok yaşlanmıştır. Bir o yana bir bu yana koşturacak hali yokmuş. İkisi de yaptıkları işten hoşnutlardır.

Metinde Güz’ün ve Kış’ın yaşlı, Bahar’ın ise genç olarak nitelendirilmesinin nedeni ne olabilir?

 • Çünkü bahar yenilenmenin güzelliğin tazelenmenin sembolüdür. Kış bitip de bahar gelince doğa nasıl yeşile dönüyorsa nasıl ki kendini tazeliyorsa sanki Doğa’ya bir gençlik aşısı vurulmuş gibi oluyormuş. Bundan dolayı kış ve sonbahar hüznün kara günlerin kar ve fırtınaların bahar ise tazelenmenin gençleşmenin mevsimidir.

“Dünyanın Gezginleri” metninin konusu nedir?

 • Mevsimleri simgesel yolla okura anlatmak.

Sayfa 13

 1. ETKİNLİK

 

Bu metin bir masaldır;

 • Bu metin bir MASAL’DIR, çünkü masallarda zaman ve mekân,ya belirsizdir ya da gerçekte olmayan hayali bir mekandır. Genellikle geçmiş zaman kullanılmaktadır.çünkü masallarda olaylar,
 • Olağanüstü olaylar vardır. Mesela günlük hayatta karşılaşamayacağımız devler periler cinler masallarda karşımıza çıkar. Hayvanlar insan gibi konuşurlar.

çünkü masallar.

 • İnsanı hayal dünyasına götüren, insana olağanüstü kahramanlarla yolculuk etme imkanı sağlayan devlerin perilerin Kaf Dağlarının sihirli aynası ve ülkesidir. Masallar çocukluğumuzun en güzelgünleridir.
 1. ETKİNLİK

Yandaki karikatür hakkında düşünelim.

Bu karikatürün iletisi ne olabilir? Düşündüklerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

HATIRLAYALIM

 1. Göz teması kurarak işitilebilir bir ses tonuyla konuşalım. Göz teması kurarak işitilebilir bir ses tonuyla konuşalım.
 2. Tonlama ve vurgulara dikkat edelim.
 3. Uygun hitap ifadeleri ve nezaket sözcüklerini kullanalım.

Sayfa 14

 1. ETKİNLİK

Metni tamamlayalım.

Şimdi “Dünyanın Gezginleri” masalının devam ettiğini düşünelim. Masalda Bahar ve Yaz’ın da geleceğinden söz ediliyor. Siz hangisisiniz? Bahar mı, yoksa Yaz mı? Seçimimizi yapıp doğada nasıl değişiklikler yapacağımızı, masaldaki gibi anlatalım.

 • Cevap: Ben bahar olmak isterdim. Kendini ruhu genç gözlük takan hayatı neşeyi seven üniversite okumayı kazanmış bir genç gibi anlatırdım. Etrafıma neşe saçardım. Benim olduğum yerlerde sadece yeşeren umutlar insanların mutlu olma istekleri ve de güzellik olurdu. Hoş kokular insanı mest ederdi. Çiçekler hediye eder insanları mutlu ederdim.

 

10 ETKİNLİK

Sözcüklerle ekleri birbirine ulayalım.

 

Aşağıdaki cümlelerde “…” ile belirtilen yerlerdeki eksik sesleri bularak sonra gelen eki sözcüğe ekleyelim. Bu ekleme için bakalım hangi seslere ihtiyacımız olacak?

Bu öykü-y-ü satır satır hatırlıyorum.

 • Cevap:

Şekerleri i ki-ş-er iki-ş-er paylaştık.

 • Cevap:

Ali’nin anne-m-i bugün gelecekmiş.

 • Cevap:

Gökyüzü n ün güzelliği gözlerimi alıyor.

 • Cevap:

FARK ETTİNİZ Mİ?

Türkçede iki ünlü ses yan yana gelmez. Bu nedenle ünlü sesle biten bir sözcüğün sonuna ünlü ile başlayan bir ek gelirse iki ünlünün arasına bir ünsüz ses girer. Bunlara kaynaştırma sesleri denmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017 2018 5.Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16,17,18,19

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 15,16,17,18