içinde

LOLLOL LoveLove

Matematik Dersinde Başarının Anahtarı

Çoğu çocuk, matematik çalışma sayfalarını tamamlamayı başaramaz. Burada, ödevin eğlenceli bir şekilde nasıl yapılacağını bulacaksınız.

Çoğu anne  ve babanın  çocukları hakkında şöyle konuştuğunu duyarsınız. okulda öğrendiği  matematik dersinin ödevlerini ve ders tekrarlarını yaparken zorlanıyor hatta matematik dersinden nefret ediyor. Bu sorunun Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi, Lawrence Bilim Salonu’nda Akran ve Aile Matematiği Programı’nın direktörü Grace Davil Coats, “Çoğu çocuk matematik dersinin ödevlerini gördüklerinde sızlanıyor” diyor. “Fakat çok sayıda ilköğretim öğretmeni hala matematik öğretimeyle ilgili  “drill-and-kill” (delik aç ve öldür) yaklaşımına güveniyor.”

Matematik ders ödevlerini çocuğunuz için daha eğlenceli hale getirmenin anahtarı, onları tekdüzelikten uzak tutmaktır. Her zamanki sondaj çalışmasına ara verin ve çocuğunuzun yalnızca ilk 5 veya 10 problemi anlamasını sağlamaya çalışın ve kavramları anladığından emin olun. Ardından geri kalanı bitirmek için bir hesap makinesi kullanmasına izin verin. “Çoğu çocuk düğmelere basmanın çok eğlenceli olduğunu düşünüyor ve adımların çoğunu hâlâ uyguladıklarını ve temel kavramları öğrendiklerini fark etmiyorlar” diyor Coates.

Matematikle olan ilgisini gerçek hayat aktiviteleri ile ilişkilendirerek teşvik edin. Coates, “Çocuğunuzun bu konudan zevk alması için ilginç yollar bularak çalışma sayfalarının ötesine geçin” diyor. Örneğin, beraber pişirmek, ona çeşitli ölçümler ve kesirler öğretir. Parasını nasıl harcayacağını bulmasına izin vermek; toplama, çıkarma ve bölmeyi öğretir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitimin Önemi

5. Sınıf Meb Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92,93