içinde

LOLLOL LoveLove

Başarıyı  Artırmanın Yolları

Başarılı olmak her insanın en büyük hayallerinden birisidir. İnsan hayatı boyunca başarıyı kovalar ve hayatını buna adar. Ama başarıya giden yoldaki engelleri iyi hesap edemeyenler ise bu engellere takılıp kalırlar. Başarı duygusu insanlara en fazla mutluluk veren duyguların başında gelmektedir. Dolayısı ile küçük yaşlardan itibaren başarı duygusunun tadını almış çocuklar yetişkin olduklarında da yapmaya başladıkları her işi başarı ile sonuçlandırmış ve başarıya ulaşmışlardır.

İlk olarak yeteneklerinizin farkına varmalısınız. Bu sayede başarılı olabileceğiniz etkinliklerinde farkına varmış olacaksınız. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeylerin listesini de yaparak da başarınızın önündeki engelleri tanımlayabilirsiniz.

Kendinize güvenin. Kendinize olan güven başarı basamaklarını çıkarken en çok ihtiyaç duyacağınız özelliğiniz olacaktır.

Başarısız olmaktan korkmayın. Hatta başarısız bulduğunuz yönleriniz sayesinde başarılı olan tarafınızı da keşfetmiş olacaksınız.

Kendi hazırladığınız bir plan doğrultusunda çalışmalarınızı yapın. Unutmayın sizi sizden daha iyi tanıyan kimse yok. Hazırlamış olduğunuz plan doğrultusunda her gün aynı saatte çalışmaya başlamaya dikkat etmelisiniz.

Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın yada onların başarılarını kıskanmayın. Her zaman şuna inanmalısınız siz daha iyisini yapabilirsiniz.

Çalışmalarınızı yaptığınız odanız veya köşeniz daima düzenli olmalı ve masanızda veya çalıştığınız noktada sadece o gün ki planladığınız kitaplarınız olmalıdır. Çalışma sırasında küçük molalar vererek dinlenmelisiniz.

Çalışmaya başladığınızda ilk olarak yapmanız gereken tekrarlarınızı yapmalısınız. Ders çalışırken sesli okuyarak ve okuduklarınızı da yazarak çalışmak en verimli çalışma şeklidir.

Arkadaş seçiminize dikkat edin sizinle aynı hedeflere sahip arkadaşlar sayesinde başarınız da artacaktır.

Unutmayın ki başarılı olmanızın önündeki en büyük engel Hayallerinize olan bağlılığınızın zayıflamasıdır. Hayalleriniz başarıya götürecek en önemli etmen ve yol göstericiniz olacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

Ders Başarısı İçin Motivasyon