içinde

Eyüpsultan Psikolog

Psikoloji (ruh bilimi), davranışı ve zihni inceler. Bir bilim dalıdır. Daha çok duygu ve düşüncenin incelemesini içerir. Psikoloji çok kapsamlı bir bilimsel alandır. Bu alanda uzman olan ve aynı zamanda araştırmalar yapan kişilere psikolog denir. Pek çok il ve ilçemizde olduğu gibi Eyüpsultan’da da çok sayıda psikolog mevcuttur. Arama motorlarından yapacağınız araştırmalar sayesinde iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eyüpsultan psikolog arayışlarınızda ise Yeni Nesil Danışman ön plana çıkmaktadır.

Eyüp Psikolog

Psikologlar, toplumdaki kurum ve kuruluşlara danışmanlık verir, temel ve uygulamalı alanlarda araştırmalar yapar, okullarda psikolojik eğitime destek verir, çeşitli testlerle zeka ölçer, kişiliği belirler ve bilişsel davranışları değerlendirip yorumlayarak bu konularda yardımcı olur.

İstanbul’da pek çok semtte olduğu gibi Eyüp’de de psikolog hizmeti alabilirsiniz. Çok sayıda psikolog vardır ve araştırmalar yaparak kendinize uygun psikolog seçebilirsiniz.

Eyüp Çocuk Psikoloğu

Çocukluk dönemi yaşananların etkileri yetişkinlik yaşantısında da sürer ve çok önemli bir dönemdir. Çocukluk döneminde öğrenilen her şey, yetişkinlikte bireyin kişilik özelliklerini, davranışlarını, özgüvenini, öz saygısını belirler. Bu nedenle ebeveynler çocukluk döneminde çocuklarının bazı problemler yaşadığını fark ederse, çocukluktan itibaren önlem almalılardır. Yaşanılan sorunlar ne kadar erken farkedilirse, tedavide değişim de aynı oranda kısa sürede ortaya çıkar.

Çocuk psikologları terapi seanslarında şu tip başlıklara çalışırlar. Kardeş kıskançlığı, ebeveyn ya da yakın akraba kaybı ve akabinde gelen yas, boşanma, uyku sorunları, tuvalet eğitimi, tırnak ve tırnak eti yeme, davranış bozukluğu, okulda yaşanan sorunlar, akran zorbalıkları, mahremiyet, yemek yeme bozukluğu, çocuklukta yaşanan korkular, öğrenme zorluğu, dikkat eksikliği, özgüven eksikliği ve hiperaktivite gibi başlıklar örnek gösterilebilir.

Çocuklar, yaşadıkları sıkıntıları dile döküp yetişkinler gibi anlatamazlar, sıkıntılarını paylaşmak yerine içine atar, içlerinde yaşarlar ve paylaşmak istediklerinde oldukça zorlanırlar. Çocuk psikologları çoğunlukla oyun terapisine yönlendirmektedir.

Pek çok semtimizde olduğu gibi Eyüp’de de çocuk psikoloğu konusunda hizmet veren kuruluşlar ya da klinik çocuk psikologları bulunmaktadır.

Eyüp Ergen Psikoloğu

Ergenlik dönemi, genellikle çok sıkıntılı geçer. Ergenler bu dönemde aynı anda çok fazla değişim yaşar ve yaşanan hem fiziksel hem ruhsal tüm köklü değişimler psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Ergen oldukça zorlanır. Bazı ergenler bu dönemde içe kapanıp agresif davranışlar gösterme eğiliminde olurlar. Ergen terapisinde çalışma konularına örnek verecek olursak; sınava girme kaygısı, kişiliğini bulamama, özgüven ve öz saygı problemleri, kendini ifade edebilme becerisinin gelişmemesi, sağlıklı akran ilişkileri oluşturma, aile üyeleriyle yaşanan problemleri ve çatışmaları çözme, ders çalışma motivasyonunu ve odağını arttırma, meslek seçimi kaygısı, davranış bozuklukları, dikkat eksikliği, duygusal problemler, gelecek kaygısı gösterilebilir.

Pek çok ilimizde ve ilçemizde olduğu gibi Eyüp’de de ergen psikoloğu konusunda hizmet veren kuruluşlar ya da klinik ergen psikologları bulunmaktadır.

Eyüp Pedagog Psikolog

Pedagog; 0-12 yaş çocukların duygusal, zihinsel gelişimlerinin değerlendirmesini, yorumlanmasını ve takibini yapar. Çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimini takip eder, olası sorunlara karşı danışmanlık hizmeti verir ve çözümler üretir.

Pek çok semtimizde olduğu gibi Eyüp’de de pedagog psikologlar mevcuttur.

Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini yetişkinlere kıyasla iyi ifade edememektedir. Çoğu zaman duygu ve düşüncelerinin farkında değillerdir, anlamsızdır, bu yüzden ifade etmeleri de güçtür. Yetişkinler için konuşma, çocuklar için oyun demektir. Oyun çocuklar için, duygu ifadesi, ilişkileri keşfetme, isteklerini ifadesi ve kendilerini tatmin etme yeridir. Ayrıca çocuklar, oyun sayesinde kendileri için daha az riskli ortamlarda öğrenme imkanı bulurlar.

Oyun terapisi; çocuklarda görülen davranış sorunlarının uzman kişiler tarafından oyun ve oyuncaklar aracılığıyla tedavi edilmesidir.

Oyun terapisi çocukların duygularını ve yaşadıkları sorunları dışa aktarmalarına yardım eder, çocuğun kendisini etkileyen durumlarla ilgili farkındalığını arttırır.

Oyun terapisinde çocuk iç dünyasında yaşadığı duyguları, çatışmaları oyuncaklara ve oyuna aktarır. Çocuk iç dünyasını ancak çok güvenli bulduğu yerde açar.

Oyun terapistinin en önemli görevi; çocuğun koşulsuz şartsız, olduğu gibi kabul edip, büyümesi ve gelişmesi için gerekli ortamı sağlamasıdır.

Oyun terapisi çocukla terapist arasında kurulan bir ilişki sürecidir. Bu süreç terapiste çocuğun iç dünyasını ve duygularını anlama fırsatı verir.

Terapist, çocuğun kendi sürecini tamamlaması için gelişmesine imkan sağlar ve ortamı güvenli tutar. Tutarlı ve dengeli olmalı, gerekli durumlarda sınır koyabilmeli ve alternatif sunmalıdır. Sınırlar sayesinde öz farkındalık ve öz kontrol gelişir ve bu da oyun terapisinin en önemli kazanımıdır.

Oyun terapisi özellikle 2-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuklarda, depresyon, aile yakını kaybı ve yas, tikler ve takıntılar, stres ve kaygı bozuklukları, travmatik olaylar, istismar ve taciz, ebeveyn boşanması, tuvalet kaçırma, kardeş kıskançlığı, duygusal problemler, başkalarına uyum problemleri, okul problemleri, davranış bozuklukları, uyku problemleri, yemek yeme problemleri, özgüven sorunları, sosyal beceri sorunları gibi sorunlarda oyun terapisinin etkili ve iyileştirici sonuçları vardır.

Oyun terapisi çocuklara duygularını daha iyi tanıma ve anlama, ihtiyaçlarının karşılanması için duygularını doğru yollarla ifade edebilme, problem çözme becerilerini geliştirme, problemli davranışları azaltma, kendilerini ifade etme ve seslerini duyurma, özgüvenlerini artırma, öz kontrollerini geliştirme, davranışlarının sorumluluğunu alma yetilerini katar.

Oyun terapisi için çocuğun kendini güvende hissedeceği oyun odası ve ilgi çekici gerçeğe yönelik oyuncaklar gereklidir.

Pek çok semtimizde olduğu gibi Eyüp’de de oyun terapisi merkezleri vardır. Yeni Nesil Danışmanlık Merkezinde psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bilgi ve randevu için 0 552 798 84 86 yı arayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yeninesildanisman.com/psikolog-eyup/

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021-2022 Eğitim Yılı LGS Soru ve Cevapları

2022-2023 Eğitim – Öğretim Yılı Ekim Ayı LGS Örnek Soruları