içinde

2017 2018 7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 35

2017 2018 eğitim öğretim yılında kullanılan ders ve çalışma kitaplarında yer alan soru ve etkinlikleri öğretmenleriniz konuları öğrenmeniz ve tekrar etmeniz amacı ile ödev olarak vermektedir.  Yalnız Öğretmenlerinizin yapmış olduğunuz ödevlerin doğruluklarını kontrol etmek için çok vakti olmamaktadır. Bu amaçla Türkçe dersi Ders ve çalışma kitabı cevaplarını, ödevlerinizi karşılaştırmanız amacı ile hazırladık. Unutmayın Bu erkinlik sizin yapmış olduğunuz ödevlerinizi karşılaştırmanız için hazırlanmıştır.

 2017 2018 7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 35

2. TEMAYA HAZIRLIK

“Tiyatro bir memleketin kültür seviyesinin aynasıdır.” Atatürk

  1. Atatürk’ün yukarıda verilen sözünden anladıklarınızı söyleyiniz.
  • Cevap: Bir milletin tiyatro gibi sanat alanlarına olan ilgisi, onların milli kültür seviyesini belirlemektedir. Bir millet sanata ve sanatçıya ne kadar değer verirse o kadar gelişir. Bunu bilen Atatürk de bundan dolayı bu sözü söylemiştir.
  1. Yukarıdaki fotoğraflardan hangisi / hangileri Atatürk’ün yaptığı devrimlerle ilgilidir?
  • Cevap: 1 ve 2. fotoğraf Mustafa Kemalin eğitim ile ilgili yaptığı devrimlerle ilgilidir. İlk fotoğrafta modern okullarda okuyan erkek ve kız öğrencileri ikinci fotoğrafta ise harf devrimi ile ilgili yorumlar yapılabilir.
  1. Atatürk’ün kişiliği ve özellikleriyle ilgili neler biliyorsunuz?
  • Cevap: İyi bir önder olmanın yanı sıra son derece başarılı bir askerdir. Yıkılma noktasına gelmiş Osmanlı Devletini küllerinden yeniden doğurarak güçlü ve bağımsız bir Türk devleti oluşturmuştur. Çalışkan, yenilgi ne demek bilmeyen bir karaktere sahiptir.
  1. “Bir millet S3natve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata S3hip olamaz.’Atatürk Yukarıdaki sözden

ve fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün sanat ve sanatçılarla ilgili görüşleri hakkında bildiklerinizi

yazınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Atatürk. Sanata son derece büyük önem veren bir liderdi. Bir milleti muasır medeniyetler seciyesine taşınmasında sanatın önemli rol sahibi olduğunu düşünen Atatürk, yukarıdaki söz ile de sanatın bir insan hayatı için ne denli büyük önem arz ettiğini ifade etmiştir. Bu bağlamda Atatürk, yaşamı boyunca sanata ve sanatçıya büyük önem vermiş ve milletine sanatı sevdirmeye çalışmıştır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017 2018 7. Sınıf Pantera Yayınları İngilizce Ders Kitabı cevapları Sayfa 39

2017 2018 7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 36,37,38,39,40