içinde

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 228, 229, 230, 231, 232, 233

2017 2018 eğitim öğretim yılı ile birlikte ortaokullarda okutulan eğitim öğretim müfredatı da değişmiştir. bu değişim ilk olarak 5. sınıflarda uygulanmaya başlamıştır. değişen müfredat ile birlikte öğrenci kazanımları ve bu kazanımlara uygun olarak hazırlanan ders ve çalışma kitapları ve bu kitaplar içerisinde yer alan kazanım değerlendirme amaçlı hazırlanan sorularda kazanımlara uygun olarak yenilenmiştir. 5. sınıflarda okuyan öğrenciler ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarından olan 5. sınıf Meb yayınları Türkçe ders kitabı içerisinde yer alan soruların cevaplarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu sayfa içeriğinde 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Doğa ve Evren Sayfa 228, 229, 230, 231, 232, 233 Reçete Metni Etkinlik  Soruları ve Cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA 

Aşağıda Yer Alan soru cevapları kesin doğruluk değeri taşımamakla beraber. Sizlerin yapmış olduğu ödevleri karşılaştırmanız amacı ile hazırlanmıştır. Bu neden ile sadece kendi yapmış olduğunuz cevapların doğruluklarını kontrol edebilirsiniz.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228 Soru Ve Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Doğada vakit geçirmeyi sever misiniz? En son ne zaman doğada vakit geçirdiniz? Anlatınız.

Severim. Geçen hafta pikniğe gitmiştim.

2. Günümüzde doğa ve insan ilişkisi nasıldır? Açıklayınız.

 Günümüzde insanoğlu ne yazık ki doğayı sadece kendi çıkarı için kullanıyor. Onu kirletiyor ormanları yakıyor kesiyor. Oysa aslında bilmediği bu şekilde kendi sonunu da hazırladığıdır.

3. Teknolojinin doğaya ve insan hayatına etkileri nelerdir?

Bir yandan olumlu bir yandan da zararlı yanları vardır. Mesela insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da nükleer azalar gibi doğayı yok etmektedir. Burada önemli olan teknolojinin güvenli ve faydalı amaçlar uğruna kullanılmasıdır.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230 Soru Ve Cevabı

1. ETKİNLİK

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Bu kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ediniz. Sonra kelimelerin anlamlarını sözlükten bularak yazınız ve kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Şırıltı
Tahminim: Akan dere sesi.
Sözlük Anlamı: akan ya da dökülen suyun çıkardığı, genellikle sürekli ve tatlı ses.
Cümlem: Orman içinde ki derenin  şırıltı sesi geliyordu.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Safra
Tahminim: Midede bir bölüm.
Sözlük Anlamı:karaciğerin salgıladığı, sarı renkli ve acı sıvı
Cümlem: Safra kesem taş olurmuş.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Oğlak
Tahminim: Bir burç adı.
Sözlük Anlamı: keçi yavrusu Burçlar Kuşağı üzerinde Yay ile Kova arasında yer alan burç.
Cümlem: Oğlak bir sağa bir sola zıplıyordu.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Katmerli
Tahminim: KAT BE KAT.
Sözlük Anlamı: katmeri1 olan, kat kat durumda bulunan
Cümlem: Katmerli bir iş aldık.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Kainat
Tahminim: Dünyanın da içinde olduğu yer.
Sözlük Anlamı:sonsuz uzay ve uzay içindeki gök varlıklarının tümü
Cümlem: Kainat güzeli seçilmiş.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Zikir
Tahminim: Fikir üretmek
Sözlük Anlamı: sözünü etme, söyleme, anma
Cümlem:Alimin zikri ne ise fikride odur.

 

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 231 Soru Ve Cevabı

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Mevsimlere göre hazırlıklar nasıl yapılır? Sizin çevrenizde de mevsimlere göre hazırlıklar yapılır mı?

Mesela “sobalarımızı ve turşularımızı kurarız, babam kömür alır, annem hırka örer. Yaz geldiğinde ise kışlıkları dolaba kaldırırız. Yazlık rahat elbiselerimizi çıkarırız.

2. Metinde geçen “Şöööyle ufka doğru bakınız, ‘ufuk turu’ denilen şey ne imiş anlayınız.” cümlesinde yazarın bahsettiği “ufuk turu” ne demektir?

Tepeden aşağılara doğru içinizde bir hafiflik, ineceksiniz. Safralarınızdan, balgamlarınızdan, içinizin düğümlerinden, karabasanlarından kurtulacaksınız. Bir çoban çocuğuna, birkaç oğlak yavrusuna rastlayacaksınız. Ne yapın edin taze sağılmış keçi sütü de içiverin. Ihlamur, papatya, hatmi, ada çayı toplayıp kurutun. Kışın karlı günlerinde buğusu tüte tüte, pencere kenarına oturup bunlardan yapılan çayı içersiniz. İşte yazarın anlattığı ufuk turu budur.

3. Yazara göre metinde, doğada vakit geçirildiği takdirde insanın içindeki tüm dertlerden ve sıkıntılardan kurtulacağı anlatılmaktadır. Yazarın bu düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

Evet katılıyorum.Çünkü insan doğada huzur bulur. Canlanır. Yenilenir. Tazelenir. Çünkü doğa tertemizdir oksijen oldur. Buralarda yetişen sebzeler doğaldır organiktir. Bunun için insan doğada sağlık bulur.

4. Yazarın, insanın kendisini yenilemesi için verdiği reçeteyi kısaca anlatınız.

Kırlara çıkınız, kuzukulağı, yemlik, madımak toplayınız. Bunlar tuzlanıp yenildiği gibi, lapası, çorbası yapılan otlardandır. Mahalline göre daha bir sürü çeşidi vardır, ebegümeci dahi bunlardandır. Doğayı izleyiniz, doğada vakit geçiriniz diyor.

5. Metinde geçen “maneviyat gıdaları” sözünü yorumlayınız.

İnsan sadece fiziki olarak aç kalmaz. Ruhu da aç kalabilir. Ruhunu doyuracak gıdalar da bellidir. Kimi sanat der. Kimi müzik der. Kimisi de aşk der. İşte maneviyat gıdaları diyerek yazarın bahsettiği şey ruhu doyuran gıdalardır.

3. ETKİNLİK

Aşağıda metinden alınan eş ve zıt anlamlı kelimeler karışık olarak verilmiştir. Kelimeleri karşılarındaki anlamlar ile eşleştiriniz.

4. ETKİNLİK

Barış Manço’nun “Nane Limon Kabuğu” şarkısını dinleyiniz. Daha sonra aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Nane Limon Kabuğu” şarkısında geçen tarifte neler bulunduğunu yazınız.

Bir tutam zencefil otu biraz tarçın biraz daha limon çiçeği hepsini karıştırarak içmemizi ve gripten kurtulabileceğimizi anlatmıştır.

“Nane Limon Kabuğu” şarkısıyla “Reçete” metni arasında nasıl bir benzerlik vardır?

İkisi de doğal yollardan toplanacak gıdaların kullanılmasını hastalıkları doğal yöntemlerle yenmenin daha akıllıca olacağından bahsetmektedir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 232 Soru Ve Cevabı

5. ETKİNLİK

Yazar, tabiatın baharda yenilenmesi gibi insanın da yenilenmek için bir reçeteye ihtiyacı olduğunu anlatmaktadır. Yazarın bu görüşüne katılıp katılmadığınızı yazarın reçetesinden alıntılar yaparak ve örnekler vererek önce sözlü olarak yorumlayınız. Daha sonra yorumunuzu aşağıdaki bölüme yazınız.

Katılıyorum. Çünkü doğa insanı yeniler. Doğanın sunduğu reçeteler basittir. Doğal ve sağlıklı beslen. Spor yap. Zararlı alışkanlıklardan uzak dur. Doğanın huzur ortamında huzur bul. Bu şekildeki reçeteyi uygularsan huzur bulursun yoksa hayatının geri kalanında sadece üzüntü çeker genç yaşta sağlığını kaybedersin.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde koyu yazılan kelimelerdeki ses olaylarını ilgili yerlere yazınız.

( Ünsüz benzeşmesi) İlk mektepte okuduk, biliyoruz.
(Ünlü daralması) Şimdi hâlâ okutuluyor mu bilmiyorum; mesela “sobalarımızı ve turşularımızı kurarız, babam kömür alır, annem hırka örer vb.” diye.
(Birleşik kelime) Kırlara çıkınız, kuzukulağı, yemlik, madımak toplayınız.
(Ünlü düşmesi) Şöööyle ufka doğru bakınız, “ufuk turu” denilen şey ne imiş anlayınız.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 233 Soru Ve Cevabı

7. ETKİNLİK

Aşağıda serim (giriş) bölümü verilen hikâyeyi tamamlayınız. Hikâyenize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

Arkadaşlarımla birlikte piknik yapmaya gelmiştim. Burası yemyeşil ağaçların, renk renk çiçeklerin bulunduğu bir yerdi. Etrafı şöyle bir inceledim. Ne güzeldi burası. Doğaldı… Havası tertemizdi.

Ama biraz daha gidince bir de ne göreyim! Ne yazık ki her yere çöp atılmıştı. O an çok sinirlendim. Dedim ki kendi kendime insanoğlu ne kadar acımasız. Böyle güzelim bir cenneti bile hemen kirletebiliyor. Sonra aldım elime poşeti başladım her yeri temizlemeye. Kötü insanlar varsa iyi insanlar vazgeçmemeli diyerek bir güzel temizledim her yeri.

 

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 222, 223, 224, 225, 226, 227

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 234, 235, 236, 237, 238, 240, 241