Ana Sayfa Danışmanlık/Koçluk Ders Motivasyonun Önünde Ki Engeller

Ders Motivasyonun Önünde Ki Engeller

198
0
Paylaş

Daha önceki yazılarımızda motivasyondan ve motivasyonu sağlama yöntemlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da ise motivasyonun önündeki engellerden ve bu engelleri nasıl aşabileceğinizden bahsedelim. Eminiz ki ders çalışmaya başladığınızda veya odaklandığınızda yahut okuldayken ders işlenişi anında her şeyin dört dörtlük gittiği bir zamanda almış olduğunuz bir haber veya herhangi olumsuz bir durum sonucunda dikkatinizin  Eski hızınızda ve azminiz ile bu işe devem edemezsiniz ve ilginizin birden dağıldığını fark edersiniz. Bu duruma zamanında müdahale edemezseniz ilginiz başka şeylere kayar ve verimli bir çalışma ortamından uzaklaşırsınz. Bu duruma Etkin müdahale ederek önünüzdeki engelleri menfaatinize çevirmek elinizde. Nasıl mı?

 

İlk olarak şunu ifade etmek isteriz ki hayatınız boyunca karşınıza çıkacak en büyük engel kendinizsiniz. Bu nedenle öncelikli olarak kendi yeteneklerinizin farkına varmanız var olan  motivasyonunuzu artırmada en önemli faktördür.

İkinci olarak ise yaşadığınız korkularınız başarı yolunda motivasyonunuzu olumsuz etkilemektedir. İnsan doğasının en basit uyaranlarından olan korkularınız ders başarısını da olumsuz etkilemektedir. Korkularınız ile yüzleşmeniz sorunlarınızın büyümeden çözmeniz gereken bir durumdur.

Üçüncü olarak olarak ise çalışma aşamasında yaşanılan isteksizlik başarı yolunda motivasyonunuzu olumsuz etkilemektedir. Çalışmaya başladığınızda çabucak sıkılıp ders çalışmayı bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey çalışma aşamasında kendinize küçük hedefler koyarak bu sorununuzu aşabilirsiniz. hedeflere ulaştığınızda kendinize küçük ödüller vermeyi de unutmayın.

Dördüncü olarak Başarıya olan inanç duygusunun azalması. İnsan psikolojisini etkiyen ve kendini gerçekleştiren kehanet adı verilen bir durum vardır. Buna göre bir işi başarmaya olan inanç azaldıkça yapılan diğer çalışmalarda başarısızlık ile sonuçlanacaktır.

 umutsuzluğa kapılma pes etme. Tarihe yön veren veya insanlığa hizmet eden insanlar da zamanla umutsuzluğa kapılmışlardır. Ama sonunda küçük adımlarla veya yardım alarak önündeki engelleri aşmışlardır. Unutma çevrende sana destek olacak başta Ailenle birlikte bir çok insan var.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız