Ana Sayfa Danışmanlık/Koçluk Ders Başarısı İçin Motivasyon

Ders Başarısı İçin Motivasyon

186
0
Paylaş

Hayatlarında başarılı olmuş veya belirli bir hedefi yerine getirmiş olan  her insan başarılı olmalarında etki eden en önemli faktörün sağladıkları motivasyonun onları başarıya götürdüğünü ifade etmişlerdir. Peki Motivasyon nedir? Kısaca motivasyonu yapılan bir işin sonunu getirmede kullanılan enerjiyi sağlamada kullanılan istek diyebiliriz. Motivasyonda yaşanılan eksiklik başarıyı olumsuz etkilemektedir. Tam Tersi ise başarıyı olumlu etkilemektedir. Motivasyonu artırmak için kullanabileceğiniz bir kaç yöntem ile okul başarınızı artırabileceğiniz gibi eğitim hayatınız boyunca kullanabileceğiniz prensiplere de sahip olacaksınız.

Motivasyon için işe Çalışmayı planladığınız Derse odaklanın

Çalışmayı planladığınız derse  başladıktan çalışmayı  bitirene kadar işlerle meşgul olmak size zaman kaybettirmekle birlikte çalıştığınız dersi anlamanızı da zorlaştıracaktır.

Kapasitenizin farkında olun

Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey  kendinizi tanımak olamlıdır. bunun içi;

  • Yapmaktan Hoşlandığınız Şeyler nelerdir?
  • Yapmaktan hoşlanmadığınız Şeyler nelerdir?
  • Yetenekleriniz Çalışmalırınız  gerçekleştirmeye yeterli mi?

Bu soruları cevaplamak kendinizi tanıma yolunda önemli bir yol almanızı sağlayacaktır. Dolaylı olarak ise motivasyonunuzu olumlu etkileyecektir.

Yardım almaktan kokmayın

Zorlandığınız her konuda yardım almaktan korkmayın. anlamadığınız konularda öğretmenlerinize soru veya sorular sormaktan çekinmemelisiniz. Unutmayın, danışmak ve yardım almak başarıya kısa zamanda ulaşabilmeyi sağladığı gibi motivasyonunuzu artıracaktır.

 

Doğru Arkadaşlar Edinin.

Seçeceğiniz arkadaşlarınız sizin okul başarınızda olduğu gibi hayatınızın her anında da olumlu yada olumsuz etki edebileceği gibi başarınız için motivasyonunuzun artmasını veya azalmasını da etkiyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız